Domácí

Soud s Babišem: Čapí hnízdo žilo z reklamy od Agrofertu, řekl znalec

Druhý den procesu s Andrejem Babišem (ANO) začal dnes v devět hodin dopoledne. Před soudce mají předstoupit různí znalci. Jednání sleduje redakce TN.cz, aktuální dění v soudní síni se dovíte prostřednictvím následující on-line reportáže.

První den procesu v kauze Čapí hnízdo vypovídali oba obžalovaní, tedy expremiér Andrej Babiš (ANO) i místopředsedkyně dozorčí rady Čapího hnízda Jana Nagyová (dříve Mayerová).

Na druhý jednací den, který začal v devět hodin, byli pozváni znalci v případu. Obě strany se totiž odkazují na různé znalecké posudky, které podporují jejich tvrzení.

K soudu se i druhý den dostavili oba obžalovaní, tedy Andrej Babiš a Jana Nagyová. Soud začal čtením svědeckých výpovědí. Ty podle Babiše potvrzují, že je nevinný: "Jednoznačně z toho vyplývá, že obžaloba je nepravdivá." Podobně se vyjádřila i Jana Nagyová: "Z výslechu jednoznačně vyplynulo, že Čapí hnízdo nebylo v konsolidaci a účetní neviděli důvod ji tam zahrnovat." Má tím na mysli konsolidovanou účetní uzávěrku, která zahrnuje mateřský podnik, v tomto případě Agrofert, a hospodaření a majetek pod něj spadajících společností.

Související obsah

​Před soudem vystoupil znalec Vítězslav Hálek. Vyjádřil se k hospodaření Čapího hnízda. To bylo podle něj neschopné hradit své závazky z vlastní ekonomické činnosti a nad vodou ho držely jen příjmy z předražené reklamy od Agrofertu. Předraženost dokazoval na zkoumání 116 vzorků reklamy. "Minimální cena vzorků je 14 351 korun a maximální 287 311 korun. Je iracionální zaplatit za reklamu 3 miliony korun, to je 1 044 procent maximální možné ceny," okomentoval Hálek.

Celé vyjádření Vítězslava Hálka si můžete poslechnout zde:

Před soudem vystoupil také písmoznalec Aleš Čulík, který se vyjadřoval k pravosti podpisů Andreje Babiše mladšího. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz. Celé vyjádření Čulíka si můžete poslechnout zde:

​Je nařízeno celkem 13 jednacích dnů, které jsou rozdělené do tří týdnů. Od 12. do 16. září, pak 26., 27., 29. a 30. září, další pak 17., 18., 20. a 21. října. Soud nepovolil přímý přenos ze soudní síně, a to ani zvukový. Redakce TN.cz vám prostřednictvím on-line reportáže níže přinese aktuální a také nejdůležitější momenty.

Ve středu se k soudu dostaví poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO) a Babišova žena Monika. V pátek by měl dorazit také Andrej Babiš mladší.

Čeho se týká obžaloba

Dotační podvod měl spočívat v přeměně Farmy Čapí hnízdo na samostatnou akciovou společnost, čímž by dosáhla na evropské dotace pro výstavbu kongresového sálu. Jinak by totiž jako součást Agrofertu na peníze nárok neměla. Podle obžaloby bylo ale Čapí hnízdo stále propojené s Agrofertem. Dotace byla asi 50 milionů korun.

Nagyová je obžalovaná z podvodu, Babiš z napomáhání. Státní zástupce chce pro oba tříletou podmínku a pro Babiše pokutu 10 milionů korun. U Nagyové požaduje 500tisícovou pokutu.

Podívejte se na reportáž z pondělí, kdy přelíčení začalo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz