Zahraničí

Milovaný Balmoral halí řada vzpomínek. Alžběta II. tam prožila šťastné chvíle

Posledním místem, kde královna Alžběta II. vydechla, je Skotsko. Podle mnohých se panovnice rozhodla zemřít právě ve svém letním paláci Balmoral, kde prý prožila nejšťastnější chvíle svého života.

Během sedmi dekád na trůnu královna Alžběta II. procestovala mnoho koutů světa a vlastnila klíče od mnoha královských sídel. Bylo ale jen jedno místo, kam se v létě s rodinou ráda vracela a kde prožila spoustu milníků svého života. Tím byl skotský zámek Balmoral. "Myslím, že chtěla zemřít na Balmoralu. Bylo to jedno z jejích oblíbených míst, měla ráda Skotsko," má jasno obyvatelka Velké Británie Penny.

Zámek koupil v roce 1852 její prapradědeček princ Albert, manžel královny Viktorie. Menší sídlo nechal přestavět na velkolepý zámek a královská rodina si ho brzy oblíbila. Alžběta na Balmoralu strávila mnoho šťastných prázdnin. Jezdila na zámek už jako dítě. A právě tam ji prý požádal o ruku princ Philip.

Související obsah

Královna tradičně přijížděla na panství koncem července a pobývala tam až do října. Pořádala zahradní slavnosti a rozlehlé pozemky Balmoralu si ráda prohlížela z koňského sedla, a to ještě ve svých 90 letech. "Lásku ke zvířatům projevovala už od útlého věku. Zejména ke koním a také ke psům," přiblížil královský historik a spisovatel Robert Lacey.

Sídlo se stalo domovem i pro její milované psy rasy Welsh Corgi, kterých během života chovala dohromady 30. "Jednou z věcí, která veřejnost zajímá, je, zda budou její psi na pohřbu," doplnil Lacey. Na Balmoralu královnu zastihla i smutná zpráva o smrti princezny Diany. Před brány sídla si panovnice šla tehdy se syny prohlédnout vzkazy od veřejnosti.

Na zámku trávila v posledních letech stále více času. Společně s princem Philipem se tam izolovali během pandemie covidu-19 a v listopadu 2020 tam oslavili i 73. výročí svatby. Není tedy náhodou, že zámek Balmoral zvolila královna jako útočiště na poslední týdny svého života. Cítila se tam nejlépe a byla obklopená milovanou skotskou přírodou.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz