Domácí

Lidé zastropováním cen energií ušetří. I tak ale budou platit velké částky

Zastropování ceny elektřiny a plynu pomůže rodinám i podnikatelům. Přesto budou často platit mnohonásobně víc než v minulých letech.

Podle modelového příkladu vlády průměrná rodina, která používá elektřinu na běžnou spotřebu, ohřev vody a také na topení, spotřebuje 10,46 megawatthodin za rok. Za tuto spotřebu nyní zaplatí téměř 54 tisíc korun. Příští rok už by to mohlo být přes 185 tisíc korun. Zastropování cen by jim ušetřilo přes 111 tisíc korun.

Zastropování ceny energií ušetří peníze také podnikatelům. Přesto budou platit mnohonásobně víc než v minulých letech. 

Související obsah

Pan Podešva se svou ženou provozuje pekárnu v Novém Hrozenkově na Vsetínsku. "Fixace nám skončila tři měsíce zpět a u nákladů, které jsme měli za plyn asi 15 až 16 tisíc máme teď zhruba 60 tisíc korun. A po tom zastropování to spadne o nějakých 15 tisíc dolů," řekl pan Podešva.

V tamní pekárně zdražili chleba o 5 korun, stále to ale nestačí. "Nemůžu to lidem udělat. Zdražit co měsíc chleba o 3 koruny nejde," dodal Podešva.

Energetická krize postihla také provozovatele lyžařských center. Pro ty je elektřina zásadní. Nejdražší položkou během zimní sezony jsou sněžná děla. Za jejich provoz zaplatí až statisíce korun. "Jsou to stovky tisíc i nízké miliony, takže pro nás to zdražení bude opravdu velké a zásadní a pořád počítáme, co to pro nás vlastně bude znamenat," vysvětlil provozovatel skiareálu Karolínka Jan Dudek.

Související obsah

I po zastropování cen ale zaplatí za elektřinu nejspíš jednou tolik. "Jsme rádi, že máme konečně nějakou informaci a že jsme schopni s nějakou cenou pracovat. Samozřejmě je to i tak o víc jak sto procent více v konečných cenách," sdělil Dudek.

I oni ale prý budou muset zdražit. "To zdražení bude v řádu 15 až 20 procent. To znamená o nějakou míru inflace, která v současnosti je," upozornil Dudek. Vedení některých škol dokonce přemýšlí o tom, že zruší lyžařské kurzy. Rodiče dětí je prý nejspíš nebudou schopni zaplatit.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz