Domácí

Vláda zastropovala ceny energií. Lidé to pocítí už v listopadu

Vláda se v pondělí odpoledne sešla kvůli rozhodnutí o maximální ceně elektřiny a plynu v České republice. U domácností stanovil kabinet zastropování cen elektřiny na 6 korunách za kilowatthodinu, cena plynu nepřesáhne 3 koruny za kilowatthodinu.

V pondělí rozhodla vláda o zastropování cen elektřiny a zemního plynu. Vedly ji k tomu rychle rostoucí částky za energie, které se dostávaly do neúnosných mezí pro většinu populace. "Cena silové elektřiny rostla o 100 procent každý rok a v roce 2023 hrozila cena 12 korun za kilowatthodinu, což by bylo pro domácnosti likvidační," oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Cena silové elektřiny bude činit maximálně 6 korun za kilowatthodinu. "Modelová česká domácnost, která elektřinou i topí, při tomto typu zastropování ušetří až 110 tisíc korun ročně. Je to velmi výrazná pomoc," tvrdil Rakušan.

V případě plynu šla vláda s cenou ještě níže. U zemního plynu nebudou muset lidé platit více než 3 koruny za kilowatthodinu. Nižší ceny elektřiny a plynu budou citelné už od listopadu. "Toto zastropování platí jak pro domácnosti, tak živnostníky. Pro ty, kteří jsou bráni jako maloodběratelé," uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Související obsah

​Stejná cena energií jako pro živnostníky a domácnosti bude platit také pro veřejnou sféru. "Ať už jsou to samosprávy, nemocnice, nebo školy, budou mít ceny stejné, a to prostřednictvím státem určeného dodavatele," dodal Fiala.

Vláda na pondělní schůzi nedořešila problematiku průmyslového sektoru. Slíbila však, že i tímto tématem se bude zabývat na schůzi se zástupci podnikatelských svazů, která se koná ve středu.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vysvětlila, proč některá opatření nepřicházela v úvahu. "Chci vyvrátit zvěsti o tom, že pokud Česká republika zakáže export elektřiny, bude elektřina levnější. Jsme sice vývozcem elektřiny, ale zároveň jsme závislí na importu plynu a ropy, které tu nemáme. Závisíme na společné evropské solidaritě, a proto sami musíme být solidární," vysvětlila Pekarová Adamová.

Související obsah

K zastropování cen energií v neděli vyzval vládu i prezident Miloš Zeman. Sněmovna by o návrzích měla jednat v pátek, Senát potom v následujícím týdnu.

Domácnostem s nízkými příjmy by v době energetické krize mohl kromě zastropování cen energií pomoci ještě příspěvek na bydlení. 

Na celou tiskovou konferenci se můžete podívat zde:

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz