Domácí

Vláda firmám pomůže s cenami energií. O podporu mohou žádat od listopadu

Vláda ve středu schválila podporu pro velké podniky kvůli vysokým cenám energií. Počítá s pomocí pro zhruba 8 000 firem. Příspěvek budou moci čerpat už od listopadu.

"Firmy budou moci už od 1. listopadu čerpat podporu v celkové výši 30 miliard korun v rámci dočasného krizového rámce," uvedl premiér Petr Fiala (ODS). 

Návrh na podporu velkých firem kvůli vysokým cenám energií počítá s pomocí zhruba pro 8 000 podniků. "Pomoc se bude u plynu týkat firem s ročním odběrem nad 630 MWh. Maximální částka, na kterou budou mít podniky nárok, bude dvojí. U energeticky náročných firem až do 200 milionů korun, u dalších maximálně 45 milionů korun," přiblížil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Související obsah

Podle ministra Síkely budou moci o podporu žádat hlavně firmy podnikající v oblasti zpracovatelského a těžebního průmyslu, zemědělství nebo lesnictví.

Vláda plánuje poté poskytnout také dalších 30 miliard korun. "Budou vycházet z návrhu evropského nařízení o krizových opatřeních pro snížení vysokých cen energií, které jsme navrhli a vypracovali spolu s Evropskou komisí a dalšími členskými státy," doplnil Fiala s tím, že kabinet nyní uzavřel balíček, který povede ke snížení cen energií.

Kabinet byl pod velkým tlakem, aby pomoc představil co nejdříve. Například viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza v úterý mluvil o tom, že nejistota je pro velké firmy už téměř nesnesitelná. Jakou pomoc jim vláda nabídne, musí vědět v řádu dní. Odbory dokonce v úterý mluvily i o tom, že se obávají odchodu velkých podniků z Česka kvůli tomu, že podpora stále chybí.

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová oznámila, že Evropská unie omezí zisky výrobců elektřiny. Očekává příjem 140 miliard eur pro členské státy, které použijí na řešení energetické krize. V projevu o stavu EU oznámila také pomoc Ukrajině s obnovou škol a zapojení země do evropské roamingové zóny. Unie také pořídí společnou techniku pro hašení lesních požárů.

Vládní pomoc je pro podniky úlevou. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Jaroslava Hanáka je ale důležitá ještě jedna věc:

Celou tiskovou konferenci můžete zhlédnout zde:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz