Krimi

Podvodníci cílí na rodiny s dětmi. Vydávají se za zaměstnance ministerstva

Policie a ministerstvo práce a sociálních věcí varují před nárůstem takzvaných phishingových útoků. A to v souvislosti s digitalizací žádostí o dávky, jako jsou přídavky na bydlení nebo jednorázový příspěvek na dítě. Internetoví podvodníci se vydávají za úřad a snaží se z lidí vylákat údaje k jejich účtům. Oběti pak místo pomoci mohou přijít o veškeré úspory.

Máte k dispozici příspěvek, příspěvek pro tebe, přihlaste se pro získání příspěvku, klikněte sem a tam. Jestli vám něco takového v poslední době nečekaně přišlo, buďte ve střehu. "Vždy jde o podvodníky, protože ministerstvo práce nerozesílá občanům esemeskami žádné informace o tom, že mají nárok na dávky," uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.

Některé pokusy podvodníků jsou podezřelé už na první pohled. Zpráva například přijde z čísla se zahraniční předvolbou, například z Indie. Často se také stává, že text v nějaké své části obsahuje chybu či zdánlivý překlep.

Související obsah

Jenže podvodníci se zdokonalují a zdaleka ne každý je na první dobrou odhalí. "Podvodů v on-line prostoru neskutečně přibývá. Teď jsme v pololetí na stejných číslech jako za předchozí celé roky," sdělil kriminalista Ondřej Kapr.

Digitalizace žádostí o dávky podvodníkům nahrála. Týká se totiž velkého množství lidí. "Takováto akce je pro podvody ideální. Je tam obrovský počet lidí. A ano, tam se oni soustředí. Operují s nějakým procentem úspěšnosti," vysvětlil IT expert Miloslav Lujka.

Související obsah

Okrádají přitom ty, kteří naopak potřebují pomoc. Ministerstvo připomíná, že jediný oficiální web, přes který lze žádat o dávky, je www.mpsv.cz s klientským portálem Jenda. "Žádný zprostředkovatel dávek neexistuje a ani nemůže existovat," doplnila Davidová.

Cílem podvodníků je dostat z lidí údaje k jejich účtu. O to se v poslední době masivně snaží i na webech, kde se obchoduje se zbožím z druhé ruky. Nedávno se policistům v Praze podařilo zadržet skupinu lidí, která díky ukradeným údajům z karet vybírala peníze z bankomatů. Podle všeho šlo ale o takzvaně malé ryby, jejichž šéfové jsou v zahraničí.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz