Zahraničí

Kyjev nechce vyjednávat, stěžoval si Putin. Spojence pro válku nenašel

Kyjev nechce vyjednávat, stěžoval si Putin. Spojence pro válku nenašel
Ruský prezident Vladimir Putin. | Zdroj: TV Nova

Už druhým dnem se ruský prezident Vladimir Putin účastní setkání Šanghajské organizace spolupráce. Konference sdružení převážně asijských zemí se koná v uzbeckém Samarkandu. Ve své závěrečné řeči Putin hovořil zejména na téma války na Ukrajině.

V pátek skončila mezinárodní konference zemí Šanghajské organizace spolupráce. Konference organizace, která sdružuje převážně země, jako je Rusko, Bělorusko, Čína, Indie, Mongolsko anebo asijské postsovětské republiky, se konala v historickém městě Samarkand ve středoasijském Uzbekistánu.

Na konferenci nechyběl ani ruský prezident Vladimir Putin. Na setkání hlav států vyrazil hledat spolehlivé spojence pro boj s Ukrajinou, příliš však neuspěl. Čínský prezident Si Ťin-pching odmítl Rusku poskytnout vojenskou pomoc a pouze mu nabídl odbytiště ruského plynu. Indický premiér Naréndra Módí zase Putinovi ostře sdělil, že na válku není správný čas.

Související obsah

U příležitosti posledního dne konání dvoudenní konference Putin vystoupil s rozsáhlým proslovem. V něm hovořil o dění v Rusku i o konfliktu na Ukrajině. A samozřejmě si našel pár slov i o Západu, který Ukrajinu vojensky i finančně podporuje.

Co se ruského útoku na Ukrajinu týče, tam Putin dle vlastních slov úmyslně nijak nespěchá. "Hlavním cílem operace je stále osvobození Donbasu, kde ofenziva neustává. Armáda postupuje pomalým tempem, ale důsledně obsazuje další a další území," řekl podle agentury TASS Putin.

Ruský prezident také obvinil Kyjev z neochoty vyjednávat. "První podmínkou vyjednávání je, aby s ním souhlasili. Ale to oni nechtějí," prohlásil Putin. Přitom to není zas tak dávno, kdy Rusko samo zamítlo možnost jakéhokoliv vyjednávání s Ukrajinou, jak píše portál Financial Times.

Související obsah

To však bylo ještě před ukrajinskou protiofenzivou v Charkovské oblasti, která pro Ukrajinu byla velmi úspěšná. I o tomto protiútoku se Putin zmínil. "Kyjevské úřady oznámily, že zahájily a vedou aktivní protiofenzivní operaci. No, uvidíme, jak to bude a jak to skončí," oznámil Putin.

Dalším tématem, o kterém Putin mluvil, byla vojenská a finanční pomoc, kterou Ukrajině dodávají západní země, zejména pak USA. Právě Spojené státy jsou podle Putinovy dlouhodobé rétoriky skutečným důvodem ruských neúspěchů. "Vždy usilovaly o kolaps naší země, to je jisté. Litujeme jen toho, že touto myšlenkou pro své cíle zneužily Ukrajinu," řekl o Spojených státech Putin.  

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz