Domácí

Muži sebrali kus pozemku a dali mu tam sloupy. Je to veřejný zájem, hájí se úřad

Muži sebrali kus pozemku a dali mu tam sloupy. Je to veřejný zájem, hájí se úřad
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Oči pro pláč zbyly muži z Turnova. Město mu totiž na jeho pozemek, kde pěstoval rakytník, umístilo dva sloupy elektrického vedení. Podle úřadu šlo o veřejný zájem.

Kvůli stavbě dvou sloupů elektrického vedení přišel muž v Turnově o část svého pozemku. Tamní městský úřad totiž zřídil věcné břemeno a pozemek vyvlastnil. Vedení města své kroky obhajovalo tím, že se jedná o veřejný zájem. Majitel na to má však jiný názor. Na ploše žádné sloupy nechtěl a úřad je tam postavil proti jeho vůli.

Jako odškodnění dostal pouze 9 000 korun. Poté, co se majitel odvolal, Krajský úřad Libereckého kraje nařídil, že dotyčný musí dostat o tisíc korun více. Muž se následně obrátil na příslušné orgány a případ se dostal až k Ústavnímu soudu České republiky.

Související obsah

Ani tam však neuspěl. Podle soudu totiž sloupy nijak zásadně neohrožují hospodářské užívání pozemku, na kterém muž pěstuje rakytník řešetlákový. Navíc zabírají pouze dvě procenta z celkové plochy.

"Majitel ostatně sám přesně netvrdí, jakými konkrétními důsledky zřízení věcného břemene by mělo být nepřiměřeně zasaženo do jeho práva na svobodnou volbu a podnikání," stojí v rozsudku soudu.

Pokud by se vedení nevybudovalo, mohlo by to mít fatální důsledky. "Nevybudování předmětné stavby distribuční soustavy by mohlo podle vyjádření úřadu ohrozit dodávky elektrické energie v celém regionu Turnovska, což by mohlo podstatně zasáhnout do standardu životních podmínek tamějších obyvatel," uvedl soud.

Ústavní soud tedy nakonec dospěl k závěru, že úřady nijak neporušily základní práva majitele pozemku, a jeho stížnost zamítl. Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat.

Odbagroval půdu ze 17 pozemků a nechal si ji odvézt domu. Hrozí mu dva roky (7/2022):

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz