Zahraničí

Putin nechce vyjednávat, neúspěchy ale nemůže ignorovat věčně, tvrdí Scholz

Putin nechce vyjednávat, neúspěchy ale nemůže ignorovat věčně, tvrdí Scholz
Olaf Scholz | Zdroj: Profimedia

S ruským prezidentem Vladimirem Putinem opět po dlouhé době telefonoval německý kancléř Olaf Scholz. Vyjednávání s ruským vůdcem podle něj ale nikam nevedlo. Zároveň kancléř také vyjmenoval způsoby, jakými Německo Ukrajině pomáhá.

Německý kancléř Olaf Scholz před pár dny poprvé po více než třech měsících telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Po přibližně hodinu a půl dlouhém telefonátu však Scholz nezaznamenal žádný posun v Putinově ochotě vyjednávat.

Scholz v hovoru na Putina tlačil, ať zasedne k vyjednávacímu stolu. "Ruský prezident stále sleduje svůj imperialistický cíl anektovat část sousedního území. Je ale jasné, že se něco změnilo. Rychlé dobytí Ukrajiny mu nevyšlo a teď musí zaznamenávat i neúspěchy v pomalé válce na východě země," sdělil Scholz portálu Deutschlandfunk.

Související obsah

Podle Scholze nebude Německo dodávat bojové tanky Leopard 2 a obrněná vozidla Marder, které požaduje Ukrajina. Kancléř ale zároveň podotkl, že podpora Ukrajiny Německem je ohromná. Za příklad dal zbraně, které Ukrajina použila při své ofenzivě u Charkova. Velká část z nich pocházela z Německa.

I když Německo odmítlo věnovat své moderní tanky, ukrajinské armádě i tak pomáhá. "Dodali jsme protitankové i protiletadlové zbraně a vždy jsme naši pomoc v koordinaci s našimi spojenci rozšiřovali," řekl Scholz portálu.

Důvod, proč Německo nechce bojové tanky dodávat, je stále stejný. Společně se svými spojenci totiž odmítá eskalovat konflikt s Ruskem. Všechny zbraně a pomoc, které dodává, tak mají posloužit pouze k obraně. Z toho důvodu jak Německo, ale i USA nedodávají zbraně, které by mohly být použity k útoku na Rusko.

Související obsah

Příkladem německé pomoci je také moderní dělostřelectvo. "Spolu s Velkou Británií a USA jsme jedinými národy, které dodaly několik raketometů, které dokážou ovlivnit bitvu na velkou vzdálenost. Co se týče ochrany vojsk, zajistili jsme ochranu proti útokům ze vzduchu protiletadlovými tanky Gepard i systémy protivzdušné obrany IRIS-T," dodal Scholz.

Německo ale pomáhá i finančně či poskytováním vojenského prostoru, kde mohou ukrajinští vojáci trénovat. "Byl jsem se podívat na trénink ukrajinských vojáků v Putlosu," zmínil Scholz svou návštěvu ve výcvikovém vojenském prostoru, kde běžně nacvičuje německá armáda.

Putinovi se nedaří. Vydal se pro pomoc do zahraničí:

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz