Ekonomika

Fiala hovořil o zastropování cen energií. Nesmíme teď polevit, zdůraznil premiér

S mimořádným projevem vystoupil v neděli večer premiér České republiky Petr Fiala (ODS). Týkal se především energetické krize i jejímu řešení. Podle něj rychlá a snadná cesta z krize neexistuje. Česká republika je podle premiéra na tuto zimu zajištěna, musí však dobře hospodařit se zemním plynem.

V letos již třetím mimořádném proslovu vystoupil v hlavních českých televizích a Českém rozhlase premiér Petr Fiala. Ve své řeči se premiér dotýkal zejména tématu energetické krize a opatření, která jsou podnikána k jejímu ukončení. Vláda tento týden představila několik forem pomoci domácnostem, podnikatelům, ale i velkým průmyslovým podnikům. V pondělí rozhodla o zastropování cen energií pro maloodběratele včetně domácností.

Cena elektřiny má být maximálně 6 korun za silovou elektřinu a cena plynu 3 koruny za kilowatthodinu. "Bezprostředním důvodem byl raketový nárůst cen elektřiny na konci srpna, který šokoval prakticky celou Evropu," vysvětlil Fiala kroky své vlády.

Související obsah

Za viníka současné krize Fiala opět označil ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten podle premiéra neválčí pouze na Ukrajině zbraněmi, ale zároveň zneužívá energetickou závislost Evropské unie na Rusku k její destabilizaci. "Jeho cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí, rozvrátit jejich ekonomiku, podkopat důvěru občanů ve stát a postavit jednotlivé země proti sobě," prohlásil.

Zastropování cen bylo podle Fialy správným krokem k pomoci občanům. Zároveň ale přiznal, že má svá úskalí. "Rozhodnutí zastropovat ceny energií nebylo jednoduché. Stát musí tento rozdíl v cenách doplatit distributorům ze státního rozpočtu. Nechceme si tyto peníze opět půjčit. Zadlužování státu je totiž jednou z příčin inflace, které rovněž čelíme," vysvětloval.

Stát proto musí hledat jiné zdroje příjmů. Tím hlavním bude zvyšování dividend plynoucích z podílů ve státem vlastněných společnostech. Další zdroj příjmů má pocházet z mimořádných zisků, které má část firem, jež profitují z rostoucích cen energií.

Související obsah

Kromě zastropování cen energií nabízí vláda lidem pomoc ve formě programu Deštník proti drahotě. "Podívejte se, zdali se zrovna vás nemůže tato pomoc týkat. Jsme v mimořádné situaci a ostych není namístě," zdůraznil premiér.

Rychlé a snadné řešení krize alespoň podle Fialy neexistuje. Všechna opatření ve formě nakupování zásob plynu jsou pouze dočasná. Trvalým řešením má být jedině energetická nezávislost Česka na Rusku.

K tomu je však potřeba vybudovat novou infrastrukturu. "Intenzivně pracujeme na výstavbě nových plynovodů a ropovodů. Spustili jsme dostavbu Dukovan bez účasti Rusů a Číňanů. A urychlujeme výstavbu nových zdrojů energií, jako jsou například moderní fotovoltaické systémy," vyjmenovával Fiala.

Související obsah

Česká republika už od jara plnila své zásobníky plynu. Vláda navíc zajistila pronájem plovoucího LNG terminálu v Nizozemsku. Ten má pokrýt až třetinu roční spotřeby České republiky.

To však nemá být důvod k lehkomyslnosti. "To, že máme zajištěny zásoby plynu a že jsme zastropovali ceny energií, v žádném případě neznamená, že můžeme polevit. Naopak! Vláda, státní organizace, ale i domácnosti by se měly v následujících týdnech o to více zamyslet nad tím, kde mohou ušetřit nebo aspoň jak neplýtvat," pronesl Fiala.

Na závěr svého proslovu premiér vzkázal občanům republiky, že na své problémy nejsou sami. "Mohu vám slíbit, že budu důsledně trvat na tom, aby stát a jeho instituce šly příkladem. Vážení přátelé, tento rok není a nebude jednoduchý, ale jsem přesvědčen, že nakonec vše úspěšně zvládneme," zakončil Fiala svůj proslov.

Projev premiér předtočil kvůli své návštěvě Velké Británie, kam odletěl v neděli po poledni. V Londýně se pokloní památce zesnulé královny Alžběty II. a zúčastní se jejího pondělního pohřbu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz