Domácí

Strop cen energií v Česku je vyšší, než u našich sousedů. Je pro to důvod

Strop cen energií, který česká vláda navrhla, je jeden z nejvyšších v Evropě. Nižší limit navrhují například Francouzi nebo Slováci. Česko ale na rozdíl od nich přikročilo i k dalším krokům, které umožní současnou situaci lépe zvládat.

Zatímco se většina evropských vlád v nastavování cenových stropů snažila dostat na co nejnižší úroveň, český kabinet nechal limit poměrně vysoko. Například na Slovensku bude výrobce silovou elektřinu prodávat maximálně za 61 eur za megawatthodinu, tedy asi 1,5 koruny za kilowatthodinu. K tomu se však přičtou další poplatky.

"Dohromady to znamená, že domácnost bude platit odhadem 6,7 koruny za kilowatthodinu," prozradil slovenský ekonom Radovan Ďurana.

Související obsah

Takové ceny by u nás ráda viděla i opozice. "My jsme vycházeli z toho slovenského modelu, kde je určena cena 1 500 korun za megawatthodinu. To jsme chtěli, aby byla ta výstupní cena směrem od energetických výrobců," řekl poslanec Karel Havlíček (ANO).

Podle vládního návrhu si Češi oproti Slovákům za kilowatthodinu připlatí. A to zhruba korunu, závisí totiž i na konkrétním dodavateli i tarifu. "Ta úplně finální cena pro zákazníka se bude pohybovat mezi 7 a 8 korunami za kilowatthodinu," odhadl ekonom Štěpán Křeček.

"Tato vláda je rozpočtově odpovědná. Je potřeba najít balanc v tom, co budeme vydávat z veřejného rozpočtu na srovnání té ceny," vysvětlil místopředseda ODS Zdeněk Zajíček.

Související obsah

"Snažili jsme se, aby ta cena byla snesitelná pro většinu domácností, a současně jsme ji nastavili tak, aby pro ty, kteří to nezvládnou, fungoval příspěvek na bydlení a sociální dávka," dodal ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

"Každý stát je v jiné situaci. Příspěvek na bydlení, který dokáže kompenzovat ceny energií, na Slovensku neexistuje," sdělil Ďurana.

A kromě příspěvku na bydlení chybí Slovensku i řešení pro podnikatele. Strop cen se tam totiž na rozdíl od Česka nevztahuje ani na malé a střední podniky. Navíc řešení pro průmysl je v nedohlednu. "Už několik velkých podniků zastavilo provoz. Ten dopad bude citelný. Momentálně se ta samotná pomoc průmyslu moc neřeší," doplnil Ďurana.

Související obsah

K zastropování cen v Evropě kromě Česka a Slovenska už sáhlo například i Španělsko, Portugalsko, Francie a Rakousko. A chystá ho zavést i samotná Evropská unie. "Evropská unie stropuje u výrobce, ne u koncového zákazníka," uvedl Křeček.

V přepočtu tedy zastropuje Unie ceny na asi 4,4 koruny za kilowatthodinu. Propočítáno ke koncovému zákazníkovi se podle ekonomů cena, kterou by za kilowatthodinu domácnost zaplatila, pohybuje mezi 8,40 a 10,40 korun, tedy o zhruba dvě koruny víc, než je maximální cena, se kterou počítá česká vláda.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz