Zahraničí

Rusko vyhrožuje jadernými zbraněmi. Jejich použití by změnilo celou válku

Rusko vyhrožuje jadernými zbraněmi. Jejich použití by změnilo celou válku
Jaderné zbraně, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Americký prezident Joe Biden v sobotu Vladimira Putina zrazoval od použití taktických jaderných zbraní. Rusko jimi totiž rádo vyhrožovalo. Vystřelením jaderných hlavic by ale těžce ublížilo samo sobě.

V sobotním rozhovoru pro televizi CBS vzkázal americký prezident Joe Biden Vladimiru Putinovi, aby v žádném případě nepoužíval taktické jaderné zbraně. "Nedělejte to, nedělejte to, nedělejte to. Rozpoutáte tak konflikt, který svět neviděl od druhé světové války," tlačil na Putina Biden.

Právě taktickými jadernými zbraněmi se Rusko rádo chlubí. V minulosti jejich použitím už několikrát vyhrožovalo. Výhrůžky se stupňovaly s vývojem války na Ukrajině. Tam se teď ruské armádě příliš nedaří.

Související obsah

Co jsou to taktické jaderné zbraně

Taktické jaderné zbraně jsou menší verzí strategických jaderných zbraní, které jsou silnější a obávanější. "Obecně jde o jaderné zbraně určené pouze proti vojenským zařízením a cílům. I tyto zbraně však mají sílu několika desítek kilotun TNT, což je srovnatelné s bombou, která dopadla na Hirošimu," uvedl vojenský analytik Lukáš Visingr.

Podle Visingra však nic jako taktická jaderná zbraň se slabším účinkem neexistuje. "I když jsou 'menší', jejich použití by znamenalo zásadní strategickou změnu. Byl by to ohromný zvrat v celém konfliktu," řekl Visingr.

Už samotné použití proti armádě, k čemuž mají být taktické jaderné zbraně navržené, by bylo nesmírně složité. "Ukrajinci se od samého začátku války neshlukují ve velkých počtech na jednom místě. Vyhýbají se tak ruskému dělostřelectvu. Najít cíl, který by stál za zásah taktickou jadernou zbraní, by nebylo jednoduché," myslí si Visingr.

Související obsah

Reakce světa

Ať už by Rusko vystřelením taktických jaderných zbraní získalo cokoliv, důsledky by pro něj mohly být daleko horší. Odpověď světa by pro něj totiž mohla být zdrcující. A to bez ohledu na cíl, který by ruská armáda zničila. "Rusko by se stalo ještě větším odpadlíkem než kdy předtím," dodal Biden.

Nereagoval by však jen Západ, proti Rusku by se pravděpodobně obrátili i jeho spojenci. "Čína si velmi zakládá na tom, že nikdy nepoužije jaderné zbraně první. Vyžaduje to i od ostatních zemí. Pokud by k tomu došlo, Čína by dost možná byla první zemí, která by se distancovala," myslí si Visingr.

Nepřátelé Ruska by nejspíše jaderné zbraně nepoužili. Rusko by však čekala naprostá izolace, a to jak ekonomická, tak politická. Navíc by podle Visingra muselo čelit plnému zapojení zemí NATO do války.

Odhady ruského jaderného arzenálu se různí. Taktických jaderných zbraní by však měli Rusové mít okolo dvou tisíců. "Rozhodně to není jako se zbytkem ruské armády. Pokud v Rusku něco funguje, jsou to jeho jaderné zbraně, na kterých si zakládá. Možná nebudou všechny stoprocentně funkční, ale většina arzenálu je určitě použitelná," odhadl Visingr.

Putinovi se nedaří. Vydal se pro pomoc do zahraničí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz