Domácí

Lidé se snaží šetřit na energiích. Řešení je přitom jednoduché

Plynu je sice dostatek, ale lidé mají přesto šetřit. To v nedělním projevu pronesl premiér Petr Fiala (ODS). Jenže někteří lidé se komfortu vzdát nechtějí, a jiní už teď šetří nadoraz.

Nízkopříjmové domácnosti kvůli drahým energiím šetří, kde se dá. Stále se přitom najdou rodiny, které se o komfort připravit nechtějí. "V případě domácností by neměl být větší problém ušetřit zhruba 15 procent na spotřebě plynu. Dalších zhruba deset procent pak na spotřebě elektřiny," řekl ekonom Štěpán Křeček.

Přitom pro úsporu energií nemusíme nutně sahat po termostatu. Nenasytnými žrouty energie se mohou stát špatně seřízené plynové kotle nebo třeba neodmražené mrazáky. Šetřit musí i obce. Možností, jak toho dosáhnout, je hned několik.

Například vypnout veřejné osvětlení či omezit provoz úřadu. V jihočeském Boršově nad Vltavou ale sáhli po kohoutku topení. "Minulý týden jsme objednali vesty. Každý zaměstnanec tak bude mít vestu s nápisem obec Boršov nad Vltavou," uvedl starosta obce Jan Zeman.

Související obsah

"U firem může být situace složitější, zvláště energeticky náročné firmy mohou efektivně snižovat svoji spotřebu jenom, když přejdou na jinou technologii. Což je ale investičně velice náročné," dodal Křeček.

Úsporná opatření podnikají i ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. "Snižujeme teplotu v zákulisí. Také se to projeví na výrobě. To znamená, že se budeme snažit mít co nejmenší náklady na výpravy a inscenace," uvedl mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník.

Podle ekonomů jsou energetické úspory důležité hlavně proto, že s nižší poptávkou na trhu zpravidla klesá i cena.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz