Zahraničí

Podvod s covidovými dotacemi v USA, zmizely miliardy na jídlo pro děti

Podvod s covidovými dotacemi v USA, zmizely miliardy na jídlo pro děti
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Prokurátoři v USA obvinili v úterý desítky lidí z krádeže 250 milionů dolarů (přes šest miliard korun) určených během koronavirové pandemie na jídlo pro děti z chudých rodin. Podvodníci si za ně pořídili luxusní auta, šperky či domy u moře.

Obviněných je 47 a podle amerického ministerstva spravedlnosti to je dosud největší podvod s covidovými dotacemi, který se vyšetřovatelům podařilo odhalit, informovala CNN.

Princip podle žalobců spočíval v tom, že obvinění vytvořili síť fiktivních společností napojených na neziskovou organizaci Feeding our Future se sídlem v Minnesotě, které tvrdily, že poskytují jídlo desítkám tisíc dětí, a poté žádaly o proplacení faktur z dotací ministerstva zemědělství. Podle prokurátorů se ve skutečnosti podávalo minimum jídel a obvinění peníze použili na nákup luxusních aut, nemovitostí a šperků, uvedla agentura AP.

Související obsah

​Stravování dětí z chudých rodin je v USA dotováno z federálních peněz a pod záštitou neziskových organizací, které si ponechávají zpravidla desetiprocentní provizi, jsou svačiny či obědy podávány ve školách či školkách. V době pandemie však byl program rozšířen a mohly se do něj zapojit i běžné restaurace a jídlo se mohlo distribuovat i mimo školní jídelny.

Dva obvinění například podle AP uplatili majitele malé restaurace, kde se běžně prodávalo několik desítek jídel denně. Podnik najednou "vařil" pro dva tisíce dětí a naúčtoval vládě za necelý rok 1,6 milionu jídel. Z oněch dětí existovalo 33, zbytek jmen pachatelé vygenerovali pomocí počítačového programu.

Podobných míst měli údajní podvodníci na dvě stovky po celém státě Minnesota. Mnohdy bylo podezřelé už to, že vývařovny existovaly jen několik dní a hned byly schopné produkovat tisíce jídel denně, přičemž měly jen minimum zaměstnanců, nebo dokonce žádného. Divné bylo i to, že tisícové seznamy příjemců potravin bývaly stále stejné, aniž by některé z dětí jediný den chybělo třeba kvůli nemoci.

Související obsah

​Nezisková organizace Feeding Our Future získala v roce 2019 z federálních fondů 3,4 milionu dolarů, v roce covidové podpory 2021 to bylo najednou téměř 200 milionů dolarů. Zakladatelka Aimee Bocková je mezi obviněnými, ale jakékoli pochybení podle BBC popírá.

Obvinění si podle prokuratury za ukradené peníze nakoupili luxusní auta, šperky, domy v Minnesotě či nemovitosti v přímořských letoviscích v Keni či Turecku. Několik jich bylo v úterý zatčeno, někteří zmizeli v cizině.

Americké ministerstvo spravedlnosti vyčíslilo podezření na podvody s podporou v době pandemie na osm miliard dolarů (téměř 200 miliard korun) a zahájilo trestní řízení v tisícovce případů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz