Domácí

Vláda zvyšuje strop příspěvků na bydlení. Spočítejte si, kolik můžete dostat

Vláda ve středu schválila zvýšení tzv. normativních nákladů na bydlení. Strop pro výpočet příspěvku na bydlení se tak od října zvedne pro někoho až o 4 500 korun, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Kabinet naopak odložil jednání o návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Normativní náklady, které představují strop pro výpočet dávek na bydlení, se mají od října zvednout o 2 000 až 4 500 korun. Vláda se tímto způsobem snaží ulevit domácnostem v době rapidního nárůstu cen energií.

"Příspěvek bude ještě více odpovídat reálným nákladům, které lidé na bydlení vydávají, a zbavíme se umělého stropu, který mohl omezovat přístup některých lidí k této pomoci. Navýšení míří především na ohrožené skupiny občanů," prohlásil po jednání vlády premiér.

Příspěvek má nejvíce ulevit lidem, kteří žijí sami, ve dvojicích, seniorům, matkám samoživitelkám, ale dotknou se i větších rodin. "Až 70 procent žadatelů už dostává příspěvek v plné výši, teď se posuneme ještě dál," sdělil Fiala. "Tím, že tu částku zvyšujeme, rozšiřujeme prostor pro to, aby více lidí mohlo pokrýt náklady na bydlení," dodal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Související obsah

​Příspěvek na bydlení mohou získat lidé, kterým na úhradu nákladů na bydlení nestačí v Praze 35 procent čistého příjmu a jinde 30 procent. Strop pro výpočet dávek v nájmu se řídí počtem členů domácnosti a velikostí bydliště. Aktuálně se pohybuje od 6 746 korun pro jednotlivce v menších obcích do zhruba 22 500 korun pro nejméně čtyřčlenné domácnosti v Praze. Ve vlastním či družstevním bydlení se částky pohybují od 6 232 až 14 368 korun podle počtu členů domácnosti, velikost bydliště tu ale nehraje žádnou roli.

Nově by se jednotlivcům a dvojicím v nájmu měla částka od října do konce roku navýšit o 4 500 korun. Pokud bydlí ve vlastním nebo v družstevním bytě, pak se zvedne o 2 500 korun. O stejnou částku se strop zvedne u tří a vícečlenných domácností v nájmu. Početnější rodiny ve vlastním a družstevním bytě si mohou přilepšit maximálně o 2 000 korun.

Níže si můžete spočítat, jestli máte na příspěvek nárok i vy.

Zdroj: Peníze.cz - Spočítejte si příspěvek na bydlení

Vláda také na jednání schválila novelu, která má usnadnit stavbu horkovodu z Dukovan do Brna. Premiér projekt označil za jednu z "prioritních staveb", který má pomoci při zajišťování energetické suverenity Česka.

Projednávání státního rozpočtu Fialův kabinet odložil. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připustil, že navržený schodek 270 miliard korun se může kvůli vysokým cenám energií zvýšit. Návrh nezahrnoval náklady na zastropování cen elektřiny a plynu, které ohlásila vláda minulý týden. Změnu energetického zákona už ve středu podepsal i prezident Miloš Zeman.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz