Zahraničí

Velká výměna zajatců: Na svobodě jsou hrdinové z Azovstalu i legionáři

Velká výměna zajatců: Na svobodě jsou hrdinové z Azovstalu i legionáři
Propuštění velitelé obránců Azovstalu (zleva) Svjatoslav Palamar, Denys Šlega a Denys Prokopenko spolu s náčelníkem ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylem Budanovem (v popředí). Zdroj: Profimedia

Ukrajina oznámila ve středu večer podrobnosti o velké výměně zajatců s Ruskem. Na svobodě je stovka obránců Azovstalu z Rusy nenáviděného pluku Azov, stovka dalších vojáků i deset cizinců, z nichž jeden dostal od ruských separatistů trest smrti. Do Ruska byl kromě 55 příslušníků armády vydán oligarcha a Putinův přítel Viktor Medvedčuk.

O velké výměně zajatců informoval vedoucí kanceláře prezidenta Zelenského Andrij Jermak i někteří další představitelé. "Ze zajetí jsme dostali 215 lidí. Jsou mezi nimi velitelé, obránci Azovstalu a těhotné vojačky," napsal na twitteru Jermak.

Obránců mariupolského Azovstalu, kteří se stali symbolem odporu proti okupantům, je mezi nimi 188. Z nichž 108 patří k pluku Azov, včetně velitele podplukovníka Denyese Prokopenka a jeho zástupce kapitána Svjatoslava Palamara. Na svobodě je i major Serhyj Volynskyj, velitel 36. brigády námořní pěchoty, která bránila Mariupol spolu s plukem Azov.

Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zůstane pět nejvyšších velitelů z Azovstalu do konce války v Turecku pod ochranou prezidenta Erdogana, kterému za výměnu poděkoval. Rusové si to podle jiných zdrojů údajně kladli jako podmínku. Za tyto velitele "jsme museli vést největší, nejdelší, nejtěžší boj. Hrozilo jim to nejhorší," poznamenal Zelenskyj.

Z ruského zajetí se rovněž dostalo deset zahraničních bojovníků, dva Američané, Švéd, Maročan, Chorvat a pět Britů, mezi nimi i Aiden Aslin, kterého soud v separatistické Doněcké lidové republice odsoudil v červnu k trestu smrti, informovala BBC. Výměnu cizinců zprostředkovala Saúdská Arábie a všichni už jsou v hlavním městě Rijádu, odkud po nezbytných procedurách odletí domů.

Ukrajina na oplátku vydala Rusku 55 válečných zajatců a Putinova přítele, oligarchu Viktora Medvedčuka, bývalého poslance a šéfa největší ukrajinské proruské strany. Ten čelil obvinění z velezrady a byl podle členky ukrajinského parlamentu Lesie Vasylenkové pravděpodobně "klenotem" celé výměny.

Ukrajina odhaluje hroby u Izjumu. Je jich více než čtyři sta (9/2022):

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz