Domácí

Přídavky na děti budou vyšší. Naroste i životní a existenční minimum

Od ledna se zvýší životní a existenční minimum. Na čtvrteční tiskové konferenci to oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zvednout se mají i přídavky na děti.

"Od 1. ledna zvýšíme životní a existenční minimum," řekl Jurečka. Vláda se na tom podle něj dohodla minulý týden. "Dojde k tomu na základě dat, na která ještě čekáme, bude se to odvíjet od inflace v závěrečných měsících tohoto roku. Je to důležitá část pro velkou skupinu lidí, kteří potřebují pomoci," dodal.

Zatím není jasné, o kolik přesně se životní minimum zvedne. "Předpokládejme, že to bude přes pět procent," avizoval ale Jurečka. Valorizuje se tím několik typů dávek. "Reagujeme tím na zvýšené náklady nejen v oblasti energií, ale i potravin či nákladů na potřeby dětí," vysvětlil ministr.

Související obsah

"Dojde ke zvýšení i přídavku na dítě, parametrickou hodnotu budeme ještě specifikovat a upřesňovat," sdělil Jurečka. "Kromě seniorů, kteří bydlí samostatně v domácnostech, jsou právě rodiče samoživitelé a rodiče s více dětmi nejvíce ohroženou skupinou," doplnil.

Náklady na zvýšení přídavku by měly být od 400 milionů do miliardy korun. "Přesné konkrétní číslo v tento okamžik nemůžu upřesnit," odpověděl Jurečka na otázku, o kolik se přídavek zvýší. Stihnout to chce vláda během podzimu.

Související obsah

Potvrdil také valorizaci důchodů. "Součástí lednové valorizace je také zavedení výchovného, to bude stát státní rozpočet necelých 20 miliard korun," upozornil Jurečka. Vláda s tím podle něj počítá a tento krok se odsunovat nebude. Důchody se tak zvýší pro lidi, kteří převážně pečovali o děti a vychovávali je. Pomoct by to podle Jurečky mělo převážně ženám.

Jurečka také ve čtvrtek mluvil o zvýšení normativů u dávek na bydlení. Upozornil, že je vláda speciálně navyšuje pro jedno a dvojčlenné domácnosti. "Jsou to především senioři, vdovci a rodiče samoživitelé," sdělil. Tito lidé tak budou mít častěji na příspěvek na bydlení právo.

Příspěvek 5 000 korun na dítě: Úřad upřesnil, jak o něj zažádat a kdy přijde (8/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz