Domácí

Do škol nastoupily desetitisíce ukrajinských dětí. Čeká se jich více

Do českých škol na začátku září nastoupilo 67 tisíc ukrajinských dětí. Školy ale počítají s tím, že jich může nastoupit více a mají pro ně připravených dalších 10 000 míst. Hlavním cílem učitelů a vedení škol je, aby malí Ukrajinci zapadli mezi české děti.

Desetitisíce ukrajinských dětí už chodí do českých škol. Rozhodnutí, jestli je přijmout, nebo ne, nebylo prý náročné. "Po začátku války na Ukrajině, když jsme zjistili, že rodiče našich dětí nabízejí uprchlíkům ubytování, tak jsme neváhali ani chvíli a nabídli jsme, že děti mohou chodit do školy," uvedla učitelka češtiny Pavla Poláková.

V současnosti je tak pro učitele jedním z největších úkolů ukrajinské děti začlenit mezi ty české. "Složitá je pro mě jazyková bariéra, protože neznám všechna česká slova," poznamenala ukrajinská žačka Anhelina Almosova. "Umím tak napůl. Rozumím, ale nedokážu česky odpovědět," přiznala žákyně Saša Donec.

"Trošku chybí učebnice a to, že děti neznají, nemají slovní zásobu odpovídající jejich znalostem v těch odborných předmětech," upozornila Poláková. Chybějící pomůcky ale pomáhá překonávat lidský přístup učitelů, který si pochvalují i rodiče ukrajinských dětí.

Související obsah

Velké rozdíly jsou také mezi mladšími a staršími dětmi. Ty starší se většinou do nových kolektivů začleňují hůře. "Pro toho staršího bylo nejhorší to adaptování, protože jemu se moc stýská po kamarádech, po domě, po sportu a po svém klubu. Ten život, jaký měl na Ukrajině, měl hodně moc rád a nechce se ho vzdávat," řekla maminka jednoho z dětí.

I přes všechny potíže, kterým musí ukrajinští žáci na začátku studia v Česku čelit, se většina z dotázaných rodičů shoduje, že své děti nechají v Česku studovat i v budoucnu.

Barbora Kračmarová, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz