Zajímavosti

Nadváha se podle vědců má měřit jinak, současná metoda je nepřesná. NÁVOD

Nadváha se podle vědců má měřit jinak, současná metoda je nepřesná. NÁVOD
Ilustrační fotografie | Zdroj: profimedia.cz

Nová studie zpochybňuje účinnost indexu tělesné hmotnosti (BMI). Vědci z Evropské asociace pro studium diabetu tvrdí, že výpočet poměru obvodu pasu a boků je lepším měřítkem zdravé hmotnosti než dosud známá metoda BMI.

Index tělesné hmotnosti (BMI) je již dlouho používaným způsobem, jak zjistit, zda je člověk fyzicky ve formě. 

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí index BMI běžně uvádí jako preferovaný nástroj pro analýzu hmotnosti a zdraví. Podle výzkumu by nová metoda měla tu stávající nahradit, píše web FOX 2.

Související obsah

Metoda přichází s poměrem obvodu pasů a boků. Pas se měří v bodě, kde má nejmenší obvod, obvykle kousek nad pupíkem. Naopak boky se měří v té nejširší části přes hýždě. 

Podle webu Daily Mail, pokud ženám vyjde poměr do 0,80, představuje to dobrý stav a nízké zdravotní riziko. Výsledek od 0,81 do 0,85 představuje střední riziko a nad 0,85 vysoké zdravotní riziko. U mužů je dobrý stav do 0,95, mezi 0,96 a 1 střední riziko a nad 1 spadají do kategorie s nebezpečně vysokou hladinou viscerálního tuku. Viscerální tuk se nachází v břišní dutině a obklopuje vnitřní orgány.  

Například pokud má žena obvod pasu 60 cm a obvod boků 90 cm, vyjde jí poměr 0,66, což je dobrý stav a nízké zdravotní riziko.

BMI je zkratka anglického spojení Body Mass Index. Vypočítá se vydělením tělesné váhy v kilogramech výškou v metrech na druhou. Podle studie však není zjištění přebytečného tuku optimální. "BMI nebere v úvahu, jestli je tuk nahromaděný kolem boků, nebo pasu," vysvětluje vedoucí výzkumu Irfan Khan.

Související obsah

Podle Khana poměr obvodu pasu a boků pomáhá lékařům lépe a přesněji vypočítat hladinu břišního tuku, který může zvýšit zdravotní rizika týkající se lidí s nadváhou.  

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz