Zajímavosti

Evropu sužuje epidemie obezity, tvrdí WHO. Velkým problémem je i v Česku

Evropu sužuje epidemie obezity, tvrdí WHO. Velkým problémem je i v Česku
Ilustrační fotografie Zdroj: profimedia.cz

Nadváha a obezita jsou jedním z největších zdravotních problémů Evropy. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se už jedná o epidemii a kilogramy navíc přispějí ročně k úmrtí až 1,2 milionu lidí. Česko je na tom navíc podle odborníků hůře, než je evropský průměr.

Míra nadváhy a obezity roste. "Problémy dosáhly v celém regionu rozměrů epidemie a stále rostou," uvedla ve své úterní zprávě WHO. Žádnému z evropských států se podle organizace nedaří růst zastavit.

Celkem 59 procent dospělých Evropanů trpí nadváhou nebo obezitou. Stejný problém má také skoro třetina dětí. Jediný, kdo je na tom na světě hůře, je Amerika. 

Kilogramy navíc jsou podle WHO jedním z hlavních důvodů smrti v Evropě. Podle posledních odhadů vede každoročně k 1,2 milionu úmrtím. Jde tedy asi o 13 procent všech úmrtí za rok.

Související obsah

Obezita a nadváha můžou způsobit i některé druhy rakoviny, kardiovaskulární nemoci, cukrovku či respirační choroby. Každý rok je podle WHO obezita zodpovědná za asi 200 tisíc případů rakoviny v regionu. "Toto číslo bude dále růst," varuje.

Obezita byla navíc jedním z rizikových faktorů při koronavirové pandemii. Nepomohlo ani to, že se v době lockdownů výrazně omezil pohyb.

Česko má problém

V Česku podle obezitologa Martina Matoulka obezitou či nadváhou trpí 66 procent dospělých lidí. Jsme na tom tedy hůře, než je průměr Evropy. "Nadváhou trpí 38 procent Čechů, 28 jich trpí obezitou," upozornil. Jen za deset let narostl počet Čechů s těmito problémy o devět procentních bodů.

"Z hlediska počtu pacientů se pohybujeme ve čtvrtině zemí s nejvyšším výskytem a to zejména u mužů. Takže problém máme spíše větší než většina zemí," potvrdil diabetolog Martin Haluzík.

Související obsah

"Kvůli covidu se strašně omezil pohyb, takže nám spadla aktivní tělesná hmota, takže i ti, kteří moc nepřibrali, tak jim ubyl sval a přibyl tuk," upozornil Matoulek. "Zhoršili si tím prognózu do života, protože fyzická zdatnost je nejsilnější prognostický faktor úmrtnosti na srdečněcévní onemocnění ve vyšším věku," dodal.

"Obezita zvyšuje celkovou úmrtnost o 18 procent, riziko srdečního infarktu až o 60 procent a úmrtnosti na zhoubné nádory až o 82 procent. Výrazně zvýšené je také riziko cukrovky 2. typu a jejich komplikací. Mluvíme tedy o desítkách tisíc úmrtí ročně," sdělil Haluzík.

Související obsah

"První, co s tím lidé mohou dělat, je začít analyzovat svůj životní styl," doporučil Matoulek. "Měli by začít monitorovat, kolik udělají kroků, jak se hýbou, co sní a pak teprve můžou udělat změnu. Největší problém v populaci je, že všichni vlítnou na změnu, aniž by analyzovali, kde je problém," myslí si.

Pokud tedy například člověk tloustne kvůli tomu, že má často na něco chuť, je potřeba spíše psychologický přístup. "Většinou je to vyvoláno vnějším podnětem," vysvětlil Matoulek.   

S nadváhou bojují i děti. Dietoložka radí, co s tím:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz