Počasí

Jak na sušení prádla v zimě? Jde to i v mrazu. TIPY, jak na to

Jak na sušení prádla v zimě? Jde to i v mrazu. TIPY, jak na to
Ilustrační obrázek | Zdroj: Thinkstockphotos

S blížící se zimou nám v šetření energií může pomoci také počasí a to při každodenních aktivitách, jako jsou sušení prádla a větrání. Které meteorologické prvky sledovat? Proč prádlo uschne rychleji v mraze než při sychravém dni?

Na kdy naplánovat velké prádlo?

Když neprší, to je jasná věc. Důležitým faktorem je sluneční záření – to je nejlepším zdrojem energie k odpaření vody. Ultrafialové sluneční záření zabíjí bakterie a roztoče. Za třetí je důležitá vlhkost vzduchu – tady platí přímá úměra – čím nižší je relativní vlhkost, tím rychleji prádlo schne. Množství vody, kterou je ochoten vzduch pojmout, je závislé na jeho tlaku a teplotě.

Chladný vzduch je schopen v sobě "uložit" daleko menší množství vody než teplý. Proto je důležitá i teplota, ale ne tak důležitá jako vlhkost. Vítr je také dobrým pomocníkem při sušení prádla – za větrného dne je vlhký vzduch od prádla odváděn pryč a přiváděn čerstvý, ideálně méně vlhký vzduch.

Když se řekne index schnutí prádla

Na index schnutí prádla by se dala velmi dobře aplikovat Penman-Monteithova rovnice, která vypočítává množství odpařené vody. Jednoduše – pro rychlé sušení venku platí: Maximalizujte vystavení prádla slunci a větru. Anebo počkejte na mrazivý den. Jakmile totiž voda v prádle zmrzne, tedy změní se na led, máme vyhráno. Dochází k sublimaci, tedy k přechodu z pevného skupenství na plynné.

Související obsah

​Jak urychlit sušení prádla v místnosti?

Sušák dejte do místnosti, kde se pravidelně topí a větrá. Před pověšením prádlo protřepejte – dostane se do něj vzduch a rychleji uschne. Oblečení zavěste tak, aby nejtlustší části byly nahoře (např. vršek džínů), aby se dole nehromadila voda.

Jak efektivně větrat?

V letním půlroce bychom měli větrat minimálně 2x denně po 30 minutách. V zimním půlroce je v domácím prostředí ideální otevřít celé okno 3x denně na 3 minuty. Pokud ale venku přetrvává smog, raději větrání na několik dnů vynechte a použijte čističku vzduchu. V kolektivu, ve škole nebo v kanceláři, je potřeba větrat častěji – větší kolektiv kyslík rychleji vydýchá. Pozor bychom si měli dávat také na správnou vlhkost vzduchu – v létě by se měla pohybovat mezi 40 až 55 %, v zimě od 45 do 65 %.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz