Domácí

Volební manuál: Kdy je hlas neplatný? VIDEO

Volební manuál: Kdy je hlas neplatný? VIDEO
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

V pátek ve dvě hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti. Začaly totiž komunální a senátní volby. Voliči mohou hlasovat až do desáté hodiny večer, v sobotu pak od osmi ráno do dvou hodin odpoledne. Podívejte se na videa, která vám vysvětlí vše, co byste ohledně voleb měli vědět. Věděli jste například, kdy je váš hlas neplatný?

V Česku začaly senátní a komunální volby. Řada voličů však stále nemá jasno v tom, kdy se jejich hlas stává neplatným. Vzhledem k tomu, že komunální volby mají komplexnější systém hlasování než volby senátní, pojďte se podívat, jak tomu předejít.

Kdy je hlas neplatný v komunálních volbách?

Volič hlasuje tak, že úřední obálku s upraveným hlasovacím lístkem vloží před okrskovou volební komisí do volební schránky. Na svém lístku ovšem musí označit buď volební stranu, nebo kandidáta. Nesmí však označit více stran. Pokud křížkuje konkrétní kandidáty, nesmí být křížků více, než kolik je v dané obci či městské části zastupitelů.

Voliči si také musí dát pozor na to, aby svůj hlasovací lístek vložili do úřední obálky s tím, že lístek nesmí být přetržený. Natržený ovšem být může. V obálce zároveň nesmí být více lístků do stejného zastupitelstva.

Podívejte se na návod, jak správně volit v komunálních volbách:

Kdy je hlas neplatný v senátních volbách?

Senátní volby mají obecně jednodušší systém hlasování. Neplatné jsou takové hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise. Stejně jako u komunálních voleb, lístky nesmí být přetržené a volič je musí vložit do úřední obálky. Pokud je v obálce více lístků s různými jmény kandidátů, ale i se stejným jménem kandidáta, je hlas také neplatný.

Podívejte se na návod, jak správně volit v senátních volbách:

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční 23. a 24. září 2022, první kolo proběhne společně s komunálními volbami.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz