Domácí

Senátní volby: V ostře sledované Jihlavě vyhrál Vystrčil. PŘEHLED dalších vítězů

Voliči ze 24 obvodů rozhodli, koho pošlou do Senátu. Nejvíce sledovaný souboj se odehrál na Jihlavsku, předseda Senátu Miloš Vystrčil v něm jasně vyhrál. Napínavé duely se ale odehrály v několika městech.

Kandidáti SPOLU získali 10 mandátů, KDU-ČSL, ODS a ANO dva, po jednom mandátu získali kandidáti stran SEN 21, ProMOST, Starostové pro Liberecký kraj, NEZÁVISLÍ, koalice KDU-ČSL s nestraníky, koalice ČSSD a ANO, koalice ČSSD, ODS, Vas a Fakt Brno, koalice KDU-ČSL, ODS, STAN a TOP 09, koalice KDU-ČSL a SproK a koalice KDU-ČSL, ODS, T2020 a TOP 09. Jak se senátoři rozdělí do klubů, zatím ale není jasné. 

Hnutí STAN obhajovalo šest mandátů, zvítězil ale jen jeden jeho kandidát. Uspěla naopak ODS s ostatními stranami koalice SPOLU. Hnutí ANO by mohlo mít poprvé svůj vlastní klub. V Senátu totiž bude mít nejméně pět zákonodárců. 

"Výsledek je jednoznačný, koalice SPOLU uspěla ve druhém kole s 20 kandidáty," řekl premiér Petr Fiala (ODS). Počítá totiž i kandidáty, kteří nekandidovali jménem SPOLU. "My jsme obhajovali čtyři mandáty a získali jsme osm," dodal k výsledku ODS.

Související obsah

Volilo se ve 24 obvodech. Účast byla mizivá a nepřekročila 20 procent. Výjimkou byla Jihlava, kde účast dosáhla 38,74 procenta. Jasně tam zvítězil předseda Senátu.

Podle premiéra Fialy je velice pravděpodobné, že Vystrčil předsedou Senátu zůstane. "Těmi, kdo zvítězili v těchto volbách, byla slušná politika a nositelé slušné politiky," řekl Vystrčil. Poděkoval své rodině, která si podle něj během kampaně prošla těžkými chvílemi. "Voliči chtějí politiku slušnou, kde jsou lidé ochotní se domlouvat," sdělil.

První kolo voleb přineslo tři vítěze. Přes 50 procent voličských hlasů získali senátorští kandidáti v Bruntále, Ústí nad Orlicí a Praze 6. Svůj mandát obhájil Jiří Růžička (TOP 09). Nadpoloviční většinu získal také Ladislav Václavec (ANO) a Petr Fiala (KDU-ČSL).

Beroun – politika vs. umění

V berounském obvodu se utkali Jiří Oberfalzer (ODS) a Janis Sidovský (za SEN 21). Současný místopředseda Senátu Oberfalzer v prvním kole oslovil 37,89 procenta voličů. Jeho politický soupeř, tedy hudební producent a sběratel umění Janis Sidovský, na svou stranu získal 29,92 procenta voličů. Ve druhém kole Oberfalzer své místo v horní komoře Parlamentu uhájil. Získal 55,08 procenta hlasů. Voleb se účastnilo 17,07 procenta oprávněných voličů

Blansko – souboj koalice proti opozici

Do druhého kola senátních voleb postoupila kandidátka koalice SPOLU (KDU-ČSL, TOP 09 a ODS) Jaromíra Vítková. Proti ní se postavil Antonín Žirovnický (za ANO). Vítková v sobotu obhájila svůj mandát. Získala 65,36 procenta hlasů. Přišlo 20,29 procenta voličů.

Související obsah

Brno-město (obvod č. 55) – kandidát v "nových barvách" zvítězil

V Brně se spolu utkali bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) a senátor Jiří Dušek (ODS). V letošních volbách Dušek obhájil mandát získaný před šesti lety, kdy byl zvolen za ANO. Ve druhém kole Vokřála jasně porazil. Získal 62,91 procenta hlasů při volební účasti 19,98 procenta.

Brno-město (obvod č. 58) – vyhrála známá tvář

V boji o senátorské křeslo letos zvítězila známá tvář. V brněnském obvodu č. 58 se senátorem stane herec Tomáš Töpfer (za ODS). S 52,79 procenta hlasů porazil Bořka Semráda (za ANO). K volbám přišlo 20,79 procenta voličů.

Český Krumlov – duel starosty a místostarosty

V Českém Krumlově bojovali o přízeň voličů starosta města Tomáš Jirsa (ODS) a místostarosta Miroslav Lorenc (za ANO). Kandidát hnutí ANO získal v prvním kole voleb 17,46 procenta hlasů. Výrazně vyšší procento sklidil jeho soupeř, na svou stranu získal 36,53 procenta voličů. Jirsa vyhrál i ve druhém kole a stane se senátorem. Získal 66,36 procenta hlasů při účasti 15,66 procenta voličů.

Související obsah

Frýdek-Místek – náměstek hejtmana proti lékařovi

Ve druhém kole voleb se střetli lékař a náměstek hejtmana. Ve druhém kole získal lékař Zdeněk Matušek (za ANO) 50,98 procenta hlasů. Jeho soupeř Stanislav Folwarczny (ODS) si odnesl 49,01 procenta. Senátorem za Frýdek-Místek tak bude Matušek. K volbám přišlo 16,07 procenta voličů. Rozdíl mezi kandidáty byl minimální, Matušek vyhrál jen o 291 hlasů.

Hodonín – jeden z nejtěsnějších výsledků

V obvodu 79. v Hodoníně usilovaly o senátorské křeslo Eva Rajchmanová (KDU-ČSL) a Ladislava Brančíková (za ANO). Obě kandidátky získaly v prvním kole téměř stejné procento hlasů. Napínavé bylo do posledních chvil i druhé kolo. Rajchmanová ale nakonec získala 51,61 procenta hlasů a zvítězila. K volbám přišlo 21,93 procenta oprávněných voličů.

Jičín – Czernin obhájil

Do druhého kola v Jičíně postoupil kandidát koalice SPOLU Tomáš Czernin (TOP 09). Pro druhé kolo získal podporu Dany Kracíkové (STAN), která se umístila na třetím místě. Proti Czerninovi se ve druhém kole voleb postavil kandidát hnutí ANO Jaromír Dědeček. Senátor Czernin ale ve druhém kole vyhrál. Hlasovalo pro něj 53,83 procenta lidí. Přišlo 23,21 procenta oprávněných voličů. 

Související obsah

Jihlava – nejsledovanější souboj

Ostře sledovaný souboj se odehrál v Jihlavě. Do druhého kola tam postoupil předseda horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) a poté Jana Nagyová (ANO), která čelí obžalobě v kauze údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo. V prvním kole získal Vystrčil 45,59 procenta hlasů, Nagyová 30,75 procenta. Ve druhém jasně zvítězil předseda Senátu. Účast tam byla nejvyšší v republice, dosáhla 38,74 procenta.

Karlovy Vary – poprvé s kandidátkou SPD

V Karlových Varech se proti sobě postavily zástupkyně hnutí ANO a SPD. Za hnutí ANO do druhého kola postoupila Věra Procházková. Hnutí SPD reprezentovala Eva Chromcová. Vůbec poprvé se do druhého kola senátních voleb dostala kandidátka hnutí SPD. Procházková kandidátku SPD jasně porazila. K volbám přišlo pouze 10,51 procenta voličů, 67,97 procenta z nich hodilo do urny svůj hlas Procházkové.

Kroměříž – neznámá vs. odpůrkyně covidových opatření

Zajímavý souboj se odehrál v Kroměříži. Do druhého kola postoupila Lucie Pluhařová (ANO), která čelila odpůrkyni covidových opatření Janě Zwyrtek Hamplové (NEZ). Z prvního kola si kandidátky odnesly vyrovnaný výsledek. Ve druhém už Zwyrtek Hamplová získala 50,65 procenta hlasů a zvítězila. Voleb se zúčastnilo 19,53 procenta voličů. Odpůrkyně covidových opatření tak zvítězila pouze o 233 hlasů.

Související obsah

Kutná Hora – lékař proti zkušenému senátorovi

V pátek a sobotu se utkali i kandidáti z Kutné Hory. O senátorský post bojoval kandidát kutnohorské koalice ČSSD s ANO Jaromír Strnad a lidovec Bohuslav Procházka, který působí jako dětský lékař se specializací na dětskou kardiologii. Strnad své místo v Senátu neobhájil, vyhrál Svoboda s 50,62 procenta. K volbám přišlo 18,69 procenta voličů.

Liberec – obliba dosavadního senátora zůstává

S podporou 43,51 procenta hlasů postoupil v libereckém obvodu starosta Chrastavy a dosavadní senátor Michael Canov (SLK). Z výsledku vyplývá, že obliba senátora Canova za roky jeho působnosti neklesla. To potvrdilo i druhé kolo, ve kterém porazil náměstkyni libereckého primátora Radku Loučkovou Kotasovou (ANO). Získal 66,34 procenta hlasů při účasti 18,75 procenta voličů.

Mělník – souboj vyrovnaných kandidátek

V Mělníku se ve druhém kole voleb utkaly Jarmila Smotlachová (ODS) a Andrea Brzobohatá (ANO). Kandidátka občanských demokratů jasně vyhrála. Získala 65,22 procenta hlasů. Účastnilo se 19,30 procenta voličů.

Související obsah

Most – obvod bez ANO a SPOLU

Most byl jediným obvodem, kde žádného z kandidátů nepodporovalo hnutí ANO ani koalice SPOLU. O místo senátora se tam utkali zástupci tamních politických stran. Podruhé se senátorský post pokoušela obhájit Alena Dernerová (SD-SN). Utkala se s primátorem Mostu Janem Paparegou (ProMost). Ten ji ve druhém kole jasně porazil. Získal 58,79 procenta hlasů při účasti 13,26 procenta voličů.

Nový Jičín – tradiční souboj SPOLU a ANO

Asi nejběžnější dvojicí politických uskupení, jejichž kandidáti se setkali ve druhém kole senátních voleb, bylo hnutí ANO a koalice SPOLU. V Novém Jičíně proti sobě kandidovali Jaromír Radkovský (ANO), který v prvním kole získal 28,56 procenta hlasů, a Ivana Váňová se ziskem 21,31 procenta hlasů. Ve druhém zvítězila Váňová s 50,79 procenta hlasů. K volbám přišlo 17,54 procenta oprávněných voličů.

Olomouc – stejný souboj jako před šesti lety

Obyvatelé Olomouce se v pátek a sobotu rozhodovali mezi stejnými kandidáty jako před šesti lety. O senátorský post usilovali dva lékaři – Milan Brázdil (ANO) a Lumír Kantor (KDU-ČSL). Před šesti lety byla finálová dvojice stejná. Kantorovi se podařilo zvítězit, získal 60,7 procenta hlasů. Volební účast dosáhla 22,65 procenta.

Související obsah

Ostrava-město – hasič vs. stranický pendler

V Ostravě se utkal senátor a hasič navržený koalicí SPOLU Zdeněk Nytra (ODS) a advokát a vysokoškolský pedagog Miroslav Antl (za ANO), který je známý častým střídáním politických stran. Nakonec své místo uhájil senátor Nytra, který Antla těsně porazil. Získal totiž 51,53 procenta hlasů při volební účasti 14,45 procenta. Nytra tak zvítězil o 429 voličů. 

Pardubice – Senátorka porazila primátora

Svůj mandát potřetí obhájila senátorka Miluše Horská (za KDU-ČSL). V Pardubicích porazila tamního primátora Martina Charváta. Získala 57,22 procenta hlasů. K volbám přišlo 22,01 procenta voličů.

Plzeň-město – žokej Váňa nedojel do cíle

Velmi vyrovnaný výsledek prvního kola senátních voleb zaznamenala i Plzeň. Do druhého kola tam postoupili kandidát koalice SPOLU Karel Naxera a Daniela Kovářová (nezávislá). Starosta Přeštic Naxera zvítězil nad bývalou ministryní spravedlnosti o 400 hlasů. Nakonec ve druhém kole zvítězila bývalá ministryně Kovářová. Získala 54,06 procenta hlasů při volební účasti 18,70 procenta.

Související obsah

Praha 10 – výrazný rozdíl v prvním kole

V Praze 10 se druhé kolo konalo bez zástupců hnutí ANO. O senátorské křeslo usiloval kardiochirurg a kandidát SPOLU Jan Pirk a senátorka a dosavadní starostka Prahy 10 Renata Chmelová (za STAN). Výrazně vyšší procento hlasů obdržel Pirk a stane se senátorem. Hlas mu dalo 60,44 procenta při účasti 19,98 procenta.

Praha 11 – stejná startovní pozice jako před lety

Velkou favoritkou z prvního kola byla právnička Hana Kordová Marvanová (ODS). Té se postavil ekonom Ladislav Kos (HPP 11). Kordová Marvanová ho ve druhém kole se ziskem 67,87 procenta hlasů jasně porazila. Přišlo 18,64 procenta oprávněných voličů.

Tábor – záchranář vs. učitel

Bez vládních i opozičních stran se uskutečnily volby v Táboře. Tam se ve druhém kole utkali Jaroslav Větrovský (Jihočeši 2012) a Marek Slabý (Tábor 2020). Ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Slabý nakonec v tomto souboji zvítězil s 53,47 procenta. Účastnilo se 18 procent voličů.

Ústí nad Labem – velké překvapení z prvního kola

Primátor Ústí nad Labem Petr Nedvědický (ANO) si v prvním kole senátorských voleb nevedl špatně. Od voličů získal 24,39 procenta hlasů. Ve druhém kole jej jasně porazil Martin Krsek se 67,70 procenta hlasů. K volbám přišlo 18,53 procenta voličů.

Brněnské komunální volby jednoznačně vyhrála ODS společně se stranou TOP 09:

TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskutečnily 23. a 24. září 2022, první kolo proběhlo společně s komunálními volbami. Druhé kolo senátních voleb se uskutečnilo v termínu 30. září až 1. října.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz