Senátní volby 2022

Vyhrála slušnost, řekl Vystrčil. Jste nejhorší vláda v historii, útočí Babiš

Vítězem senátních voleb se stala koalice SPOLU, jejíž kandidáti získali 10 mandátů. Po dvou brali ti, kteří kandidovali samostatně za ODS a KDU-ČSL. Se stejným počtem odchází i hnutí ANO. Výsledky v Televizních novinách okomentovali Miloš Vystrčil (ODS) a Andrej Babiš (ANO).

V nejostřeji sledovaném jihlavském volebním klání vyhrál Vystrčil nad kandidátkou hnutí ANO Janou Nagyovou. Ta čelí obžalobě v kauze údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo. Předseda Senátu ji porazil v poměru téměř 60 ku 40 procent hlasů.

"Myslím si, že vyhrála slušná politika. To, co jsme my zažívali z úst Andreje Babiše, to byly věci nechutné, které podle mě vůbec do kampaně v senátních volbách nepatří," řekl Vystrčil televizi Nova.

Související obsah

Podle Babiše je Nagyová obětí bezpráví. "Vystrčil měl obrovskou výhodu, podporoval ho celý polistopadový kartel, Koller, Klusák, Kalousek. Byl to nerovný souboj a paní Nagyová získala druhý nejvyšší počet hlasů. Je pro ni skvělý úspěch, že jako de facto neznámá osoba získala druhé místo," prohlásil.

Celý rozhovor s Milošem Vystrčilem z Televizních novin:

Premiér a šéf ODS Petr Fiala už předeslal, že Vystrčil pravděpodobně bude pokračovat ve vedení horní komory. On sám ale nechtěl předbíhat.

"Předsedu Senátu navrhuje největší senátorský klub, to bude klub ODS a TOP 09. Senátorský klub rozhodne, jestli mě znovu navrhne. Nechci to teď předjímat, protože v rámci toho volebního období se budou volit všechny pozice a jenom jednou z nich je předseda Senátu. Uvidíme, jak to celé dopadne, není to o rozhodnutí jednoho člověka," prohlásil Vystrčil.

Související obsah

Babiš uznal, že vítězství v senátních volbách patří koalici SPOLU, vrátil se však k výsledkům komunálních. V těch hnutí ANO uspělo.

"Jednoznačně jsme vyhráli komunální volby. Absolutně drtivě, zvítězili jsme ve městech, které byly bašta ODS, jako Teplice, Jablonec, v karlovarském kraji vlastně všude. Lidé v komunálních volbách vyslyšeli naše volání po referendu vládě, která je nejhorší v novodobé historii republiky," uzavřel.

TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskutečnily 23. a 24. září 2022, první kolo proběhlo společně s komunálními volbami. Druhé kolo senátních voleb se uskutečnilo v termínu 30. září až 1. října.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz