Domácí

Tomio Okamura volil senátora za TOP 09. Prozradil, co se stalo za plentou

Jako protest chtěl volby do Senátu pojmout předseda SPD Tomio Okamura. Jeho hnutí totiž v jeho volebním obvodu nemá kandidáta. Okamura tak chtěl znehodnotit lístek současného senátora Jiřího Růžičky z TOP 09 a odevzdat neplatný hlas. Jenže místo toho jej nedopatřením zřejmě podpořil.

První den voleb přinesl jeden těžko uvěřitelný příběh – předseda SPD Tomio Okamura volil do Senátu kandidáta TOP 09! Svůj hlas odevzdal ve volební místnosti současnému senátorovi Jiřímu Růžičkovi. Okamurovi se totiž nepodařilo správně volební lístek zneplatnit, což měla být forma protestu.

"Co se týče senátních voleb na Praze 6, my tady nemáme svého kandidáta, takže jsem v souladu se zákonem vyjádřil svoji vůli jako volič tím, že jsem vzal volební lístek současného senátora pana Růžičky, který je za TOP 09, za paní Pekarovou, já jsem ten volební lístek vzal, znehodnotil jsem ho tím, že jsem ho celý přeškrtl, ještě pro jistotu taky natrhl, a takový lístek jsem vložil do obálky," řekl před volební místností pro TV Nova Okamura.

Jenže na stránkách ministerstva vnitra se píše, že neplatné jsou volební lístky, které volič dá do špatné obálky a také ty, "které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky."

Aby byl volební lístek neplatný, musel by ho Okamura přetrhnout nebo začmárat tak, aby nebylo čitelné, pro kterého kandidáta hlasuje. Jak TV Nova potvrdilo ministerstvo vnitra, natržení a počmárání nestačí a Okamura zřejmě odevzdal platný hlas.

Související obsah

​"To je poslední věc, kterou bych na Praze 6 očekával, že pan Okamura dá hlas právě mně. Je to rebel, ten pan Okamura!" řekl TV Nova velmi pobavený senátor Růžička. "Byl místopředseda Sněmovny, některé věci by vědět mohl," dodal.

"O tom rozhoduje volební komise, jestli to započítá. Jestli to tak je, tak doufám, že tento můj hlas nebude rozhodující pro pana Růžičku," řekl Okamura poté, co vyšlo najevo, že Růžičku svým hlasem podpořil. Dodal, že měl jinou informaci, podle které měl být lístek touto formou zneplatněný dostatečně.

TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční 23. a 24. září 2022, první kolo proběhne společně s komunálními volbami.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz