Sport

Fanoušci Liverpoolu chtějí žalovat UEFA za fiasko na finále Ligy mistrů

Fanoušci Liverpoolu chtějí žalovat UEFA za fiasko na finále Ligy mistrů
Zdroj: Profimedia

Více než 1 700 fanoušků Liverpoolu, kteří tvrdí, že byli zraněni nebo utrpěli psychické trauma, když před začátkem finálového zápasu Ligy mistrů v Paříži museli čekat namačkaní v chaotické řadě před bočním vchodem na stadion, bude žalovat UEFA, informuje agentura AFP s odvoláním na právníky poškozených.

Evropská fotbalová federace UEFA čelí po květnovém utkání mezi Liverpoolem a Realem Madrid žalobě ze strany skupiny fanoušků Liverpoolu. UEFA odložila výkop o 35 minut s odvoláním na "bezpečnostní problémy", přičemž fanoušci byli mezitím vystaveni chaosu a tlačenici u postranního vchodu na pařížský stadion, který byl pro takovéto množství lidí naprosto nevyhovující.

Vyšetřování francouzského senátu podle AFP popřelo původní tvrzení UEFA a francouzské vlády, že za problémy mohou především fanoušci Liverpoolu, kteří údajně neměli v pořádku vstupenky. Vyšetřování namísto toho zjistilo řadu nedostatků, včetně nedostatečné přípravy ze strany úřadů a UEFA, jakož i špatně provedených bezpečnostních opatření.

Související obsah

Liverpoolská advokátní kancelář Bingham's uvedla, že její klienti hovořili o "děsivých scénách" na stadionu Stade de France. Proto se připojila k celosvětové právní společnosti Pogust Goodhead a podala žalobu za 1 450 klientů, kteří tvrdí, že ze strany pořadatelů došlo k nedbalosti. Hromadnou žalobu dalších 400 fanoušků následně podala i advokátní kancelář Leigh Day.

Právníci uvedli, že plánují žalovat UEFA za porušení smlouvy při prodeji vstupenek a nedbalost ohledně povinnosti péče vůči fanouškům, kteří byli poškozeni fyzicky i psychicky. Gerard Long ze společnosti Binghams řekl BBC: "Jako celoživotní fanoušek Liverpoolu jsem byl naprosto zděšen, když jsem se dozvěděl, jak se události odehrály na akci, která měla být vrcholem fotbalové sezóny."

"Nejen kolegové fanoušci, ale i moji přátelé, rodina a klienti, kteří byli ten den na zápase, vyprávěli o děsivých scénách, které se odehrávaly na stadionu před zápasem, a dokonce i po něm." Liverpool shromáždil 8 500 svědectví fanoušků včetně fotografií a videozáznamů, které předložil nezávislému přezkumu, jímž ho pověřila UEFA.

Členové komise se nyní chystají na cestu do Merseyside, přičemž šéf Liverpoolu Billy Hogan uvedl: "Je nesmírně důležité, abychom se poučili a aby se neopakovalo to, co se stalo v Paříži."

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz