Fotbal

Předem připravené obvinění fanoušků Liverpoolu. Reds jsou naštvaní na UEFA

Předem připravené obvinění fanoušků Liverpoolu. Reds jsou naštvaní na UEFA
Fanoušci Liverpoolu s platnými vstupenky Zdroj: Profimedia.cz

Loňské finále fotbalové Ligy mistrů v Paříži začalo s několikaminutovým zpožděním. Oficiálním důvodem, uváděným již na stadionu, byl zpožděný příjezd fanoušků Liverpoolu. Ve skutečnosti to bylo trochu komplikovanější. Podle zjištění britského deníku Guardian měla UEFA prohlášení o zpoždění fanoušků Reds dokonce připravené předem.

Zápas o titul v Lize mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem měl začít na stadionu v Saint-Denis v Paříži v devět hodin večer. Zápas však nezačal. Na obrazovkách na stadionu se objevilo prohlášení, že výkop zápasu bude opožděn o 15 minut z důvodu pozdního příjezdu fanoušků Liverpoolu. Toto prohlášení popudilo fanoušky Reds. Tisíce z nich totiž v tu dobu stály v chaotické řadě před stadionem, přestože přijely s tříhodinovým, nebo dokonce větším předstihem.

Okolo 15 000 fanoušků anglického klubu bylo vedeno pařížskou policií k naprosto nevyhovujícímu bočnímu vchodu. Lidé se tu mačkali v podchodu pod dálnicí, protože u vstupu na stadion zaměstnanci nestíhali provádět bezpečnostní kontroly. Jde o alternativní trasu, která je však od roku 2016 známá svou nebezpečností, kdy zde nastal podobný problém s přeplněním. Centrální široký vchod pro fanoušky, kam byla koncipována původní trasa od stanice metra, byl velmi málo vytížen.

​Proto nejen fanoušky Liverpoolu velmi naštvalo, když zpoždění zápasu bylo svedeno na jejich pozdní příchod, místo na neschopnost organizátorů. Mnoho fanoušků si vzpomnělo i na katastrofu v Hillsborough. Tehdy v roce 1989 přišlo o život v tlačenici před zápasem 97 příznivců liverpoolského klubu. I v souvislosti s touto událostí fanoušci nechápali vyjádření UEFA. Na událost reagoval i člen britského parlamentu a fanoušek Liverpoolu Ian Byrne: "Považuji skutečně za šokující a děsivé, že UEFA  (konfederace evropských národních fotbalových asociací včetně anglické FA) měla předem připravené prohlášení, obviňující příznivce klubu, jako standardní vysvětlení zpoždění výkopu. Udělat to fanouškům Liverpoolu po tom všem, čím jsme si prošli v minulosti, je otřesné.

Související obsah

UEFA oznámila dva dny po finále, že bude vydán posudek, který by měl přinést zprávu o události, do konce listopadu. Fotbalová organizace se také omluvila fanouškům, kteří museli být svědky děsivých a skličujících událostí před zápasem, který měl být oslavou fotbalu. UEFA však nepřiznala, že by se dopustila nějaké chyby. Na otázky ohledně předpřipraveného obvinění nechtějí zástupci UEFA odpovídat. 

Na vlastním stadionu v Liverpoolu se fanouškům Reds nic takového stát nemůže. Minulý týden mohli zhlédnout výhru nad Ajaxem:

TN.cz Miroslav Hakl
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události