Zahraničí

Kadyrov chce mobilizaci dalších milionů Rusů. Západ je nezvládne spočítat, tvrdí

Kadyrov chce mobilizaci dalších milionů Rusů. Západ je nezvládne spočítat, tvrdí
Ramzan Kadyrov | Zdroj: Profimedia

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov navrhl další mobilizaci. Do války na Ukrajině by chtěl poslat miliony Rusů, kteří momentálně pracují například jako ochranka či v tajných službách.

"I když z rovnice vyloučíme záložáky, stále máme obří tým zaměstnanců, kteří mají dobrý fyzický výcvik a umí se zbraněmi," napsal Kadyrov na sociální síti Telegram. Povolat by chtěl zaměstnance ministerstva pro mimořádné situace, ministerstva spravedlnosti, tajné služby FSB, rozvědky SVR, vězeňské služby, celní správy, státního zastupitelství i vyšetřovacího výboru, upozornila ruská státní agentura TASS. Zapojit by se měli i policisté. 

"Je to asi pět milionů lidí, kteří pravidelně prochází fyzickými normami," myslí si Kadyrov. "Pokud necháme 50 procent zaměstnanců na jejich oficiálních místech, pak druhá půlka, tedy asi 2,5 milionu lidí, zdemoluje jakoukoli západní armádu. Záložáci ani nebudou potřeba," dodal.

"Rusko je obrovská země a je v ní tolik zdrojů, že NATO a Západ to ani nezvládnou počítat," uvedl Kadyrov. "Potenciálních vojáků je mnohem více, než si lidé dokážou představit," doplnil.

Související obsah

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal 21. září dekret o částečné mobilizaci. Ministr obrany Sergej Šojgu později upřesnil, že se bude týkat 300 tisíc lidí ze zálohy, kteří mají zkušenosti s bojem a nezbytný výcvik.

Mobilizace se ale nejspíše týká i ostatních, upozornil deník The Guardian. "Není to částečná mobilizace, je to stoprocentní mobilizace," prohlásila předsedkyně nadace Svobodné Burjatsko Alexandra Garmažapová. Povolávací rozkaz podle ní dostávají lidé starší 50 let i muži bez výcviku. Podle Ukrajinců povolávací rozkazy chodí dokonce i obyvatelům okupovaných území, kteří se vzdají ukrajinského občanství, informoval deník The Kyiv Independent.

Putinova částečná mobilizace navíc může na ukrajinské bojiště dostat milion lidí. Podle portálu Novaja Gazeta to stanovuje sedmý odstavec dekretu, jehož obsah Kreml nezveřejnil. Kreml to však popírá.

Rusové proti mobilizaci protestovali:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz