Zahraničí

Šokující fotografie ukrajinského zajatce. Ztratil 30 procent váhy

Nečekaná výměna zajatců odhalila kruté způsoby, jakými Rusové zachází s ukrajinskými vojáky. Jedním z propuštěných je i jeden z obránců ocelárny Azovstal v Mariupolu, příslušník námořní pěchoty Mychajlo Djanov, jehož stav po propuštění šokoval internet.

V úterý se Ukrajině podařilo z ruského zajetí dostat 215 vojáků. Mezi nimi byl i Mychajlo Djanov, seržant 36. brigády námořní pěchoty, který v zajetí ztratil přes 30 procent své hmotnosti.

Server Kyiv Post zveřejnil fotografie, jak Djanov vypadal během obrany oceláren Azovstal a jak vypadá poté, co byl propuštěn z několikaměsíčního zajetí. Nové fotografie odhalují jeho značně zdeformovanou ruku.

Během bránění Azovstalu utrpěl voják zranění paže, které mu obránci provizorně zpevnili železnou dlahou. V ruském zajetí ale kvalitní lékařskou péči nedostal. Děsivé svědectví popsala serveru Ukrajinská pravda Djanovova sestra Aljona Lavrušková.

"Vytáhli mu předmět, který měl v paži, bez anestetik, bez ničeho – pomocí rezavých kleští," svěřila se Lavrušková. Vojákovi v paži údajně chybí asi čtyři centimetry kosti.

Související obsah

"Doktor nám řekl, že bratr potřebuje operaci paže, ale zatím ho operovat nemohou. Musí nejdřív přibrat, protože jinak by to pro něho bylo nebezpečné. Ztratil třicet procent své hmotnosti a musí ji nabrat zpět," uvedla vojákova sestra.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že situaci konzultuje s českým velvyslancem na Ukrajině. Připomněla, že nabídka další pomoci zraněným ukrajinským vojákům stále platí.

Mychajlo Djanov patří k 214 vojákům, které se podařilo Ukrajině dostat z ruského zajetí. Ukrajina na oplátku propustila 55 zajatců.

Světoví lídři řeší válku na Ukrajině. EU už chystá další sankce:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz