Domácí

Kromě volby zastupitelů a senátorů rozhodovali lidé i v 11 referendech

Vedle komunálních a senátních voleb se ve čtrnácti obcích konala také místní referenda. Lidé v nich nejčastěji rozhodovali o bytové výstavbě, ale také třeba o pronájmu rybníka nebo případném vzniku malé zoologické zahrady.

Rozvoj průmyslové zóny, těžba štěrkopísku nebo bytová zástavba. To vše jsou témata, kterým se věnovala referenda ve čtrnácti obcích po celé republice, která se konala souběžně s komunálními a senátními volbami.

Jenišov

Obyvatelé Jenišova rozhodovali o osudu megalomanské stavby, kterou v obci před více než deseti lety začal stavět ruský investor. Dům, který stojí hned při vjezdu do obce, ale nikdy nebyl dokončen, a tak začal chátrat a zarůstat plevelem.

Stavbu šesti takových domů tehdy povolil stavební úřad i přes silný nesouhlas tamních obyvatel. "Je to v podstatě vřed obce, nikdo s tím nesouhlasí, všichni jsme z toho nešťastní, a proto chceme mandát pro zastupitelstvo, jak v podobných případech pokračovat," řekl starosta obce Jiří Stehlík (Společně za Jenišov).

Podobný názor má většina obce. Osmdesát pět procent ze všech platných hlasů ukázalo, že lidé v Jenišově bytovou zástavbu nechtějí.

Související obsah

Janov

Referendum mají i v Janově na Svitavsku. Obyvatelé rozhodují o tom, zda chtějí mít v obci zoologickou zahradu. Většina obce ale hlasovala proti její výstavbě. V Janově tak zoologická zahrada s menšími zvířaty stát nebude.

rod, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz