Domácí

Skandály voliče neodradily. Novotný opět vyhrál v Řeporyjích

Skandály voliče neodradily. Novotný opět vyhrál v Řeporyjích
Pavel Novotný | Zdroj: Profimedia

Komunální volby opět přinesly řadu zajímavých příběhů. V pražských Řeporyjích například znovu vyhrál syn známého baviče Petra Novotného Pavel. Souboj to ale byl letos velmi napínavý a Novotný prý zvažoval, že se křesla starosty vzdá.

Pavel Novotný v čele ODS letos zvládl obhájit vítězství v Praze-Řeporyjích. ODS v městské části získala přes 37 % a 5 z 11 zastupitelů. Podle Novotného ale bylo vítězství pořádně vydřené a stálo ho hodně sil. "Nedali mi to zadarmo," řekl Novotný pro TN.cz.

Starosta, který si vysloužil přezdívku "protekční spratek", prý dokonce zvažoval, že křeslo starosty přenechá jiným. "Výsledek jsem čekal. Na druhou stranu jsem sám přemýšlel, že v případě, že udělám jen čtyři mandáty, tak se nechám obejít. Věděl jsem, že to bude velmi těsné. Věděl jsem, že vyhraju, ale potřeboval jsem vyhrát hodně," popsal Novotný.

Jen kousek za ODS skončili Nezávislí pro Řeporyje se ziskem 31,25 % hlasů a 4 mandátů. Po jednom mandátu vybojovala také TOP 09 a Občané za lepší Řeporyje. Novotnému tak teoreticky stačí vytvořit koalici s TOP 09, kterou zastupuje současný řeporyjský místostarosta David Roznětinský. Společně budou mít většinu 6 hlasů z 11.

Související obsah

​Tuto koalici potvrzuje i Novotný. "Ano, budu vládnout v Řeporyjích s TOP 09," řekl s tím, že by ale chtěl postavit ještě silnější koalici. "S TOP 09 držím většinu a ovládám celé Řeporyje. Chci postavit širší koalici, teď si to užiju," dodal starosta.

Ten na sebe v tomto volebním období mimo Řeporyje zřejmě nejvíce upozornil instalací památníku příslušníkům Ruské osvobozenecké armády, tzv. vlasovcům, tedy ruským dezertérům, kteří bojovali nejdříve po boku Němců proti Sovětskému svazu, v závěru války ale hráli významnou roli během Pražského povstání. Jeho rozhodnutí naštvalo ruskou ambasádu a Novotný šokoval i svým vystoupením v ruské státní televizi. Měl dokonce jedno období i ochranku, když BIS přišla s informací, že jeho, primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) chce odstranit ruský agent.

V Řeporyjích ale obyvatelé sledovali hlavně boj Novotného proti autovrakům, třídírně odpadu, černým skládkám či nelegálním ubytovnám.

Další plány

Novotný se v minulosti dostal několikrát do sporu s vedením ODS v Praze. Nejvíce ho naštvalo, že se loni nedostal na kandidátní listinu ODS pro volby do Poslanecké sněmovny. Podle Novotného za to mohlo jeho netradiční vystupování. "Snažím se nelhat, říkat věci tak, jak je cítím a na formu s**u, protože jsem jen kluk z vesnice a, jak mi již bylo přikázáno, bez politických ambicí mimo volební obvod Praha Řeporyje, takže se nežinýruju už vůbec. Jiný nebudu, nezměním se, nebudu si hrát na něco, co nejsem," uvedl tehdy. Dokonce v té době plánoval odchod z ODS, více o této kauze se dočtete v tomto článku na TN.cz.

Vztahy s vedením jsou ale nyní prý v klidu, i když si Novotný myslí, že v Poslanecké sněmovně měl být. "Mám být ve Sněmovně. Jsem ale v klidu a pohodě. Vůbec mi nevadí, že nikam nekandiduju. Jsem spokojený v Řeporyjích, nemám žádné ambice," řekl řeporyjský starosta. Do budoucna ale další kroky nevylučuje.

Letošní volby přinesly i kuriózní souboj. Na Jihlavsku se utkali muži a ženy. Podívejte se, jak dopadl:

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz