Domácí

Část sociálních demokratů schovala značku ČSSD, i předseda strany

Část sociálních demokratů schovala značku ČSSD, i předseda strany
Zdroj: TN LIVE

Ve velké politice ČSSD zmizela z výsluní, ale v komunálních volbách se jí podařilo hned několik velkých úspěchů. Extrémně se jí dařilo například v Karviné nebo Bohumíně. Tváře ČSSD zaznamenaly úspěch i v dalších městech, i když samotnou ČSSD tam raději ze hry vynechaly.

S loňským koncem vlády Andreje Babiše (ANO) skončila i kariéra politiků ČSSD v Poslanecké sněmovně. ČSSD totiž ve volbách získala méně než 5 % hlasů a do Sněmovny se vůbec poprvé v historii České republiky nedostala. 

V letošních komunálních volbách ale ukázala, že stále žije. Alespoň na severní Moravě, kde se jí podařily hned dva velké úspěchy. V Karviné ČSSD ovládla volby se ziskem 51,23 % hlasů, a v Bohumíně skončila dokonce ještě lépe, když pro ni hlasovalo 57,48 % voličů.

Stydí se za ČSSD?

Jinde ale značku ČSSD její kandidáti raději schovali. Dobrý výsledek zaznamenal například přímo šéf strany Michal Šmarda, který v Novém Městě obhajoval funkci starosty. Šmarda ovšem nehájil dres ČSSD, ale kandidoval za uskupení Lepší Nové Město. Spolu s ním získal 30 % a má tak šanci pokračovat ve funkci starosty, kterou zastává už od roku 2010.

Související obsah

​Barvy ČSSD nehájil ani další významný představitel strany a dlouholetý starosta města Náchod Jan Birke. Jeho kandidátka Jan Birke pro Náchod volby vyhrála a získala 12 mandátů v zastupitelstvu, které má 27 členů. A do třetice Martin Netolický. Místopředseda ČSSD a hejtman Pardubického kraje ovládl volby v České Třebové, kde na na plné čáře zvítězilo jeho uskupení 3PK – Pro prosperující Českou Třebovou.

Jde sice o velké úspěchy tváří ČSSD, ale ani jeden nebyl pod oranžovou vlajkou. Podle politologa Lukáše Jelínka jde o trend poslední doby. "Mění se kandidátky, aby na nich nebyli jen straníci, ale i nezávislé osobnosti. Jde vždycky hlavně o to, aby z kandidátní listiny zůstaly cítit hodnoty sociální demokracie," popsal Jelínek. Dobře tohle podle něj dělá právě Michal Šmarda a okopírovali to i další. V komunálních volbách navíc mnohem více záleží na konkrétních osobnostech. "Důležitější je, že dokážou s voliči pracovat po celé volební období," dodal Jelínek.

Na velké zmrtvýchvstání ČSSD to ale podle politologa nevypadá. "Bude hodně záležet, jestli sociální demokraté dokážou z úspěšných komunálních politiků vytipovat charismatické osobnosti, které budou působit na voliče. To bude nyní jejich hlavní úkol," myslí si Jelínek. Ten ČSSD velmi dobře zná, protože pracoval jako konzultant někdejšího sociálnědemokratického premiéra Vladimíra Špidly či poradce Lubomíra Zaorálka, když byl předsedou Sněmovny.

ČSSD nyní vede Michal Šmarda. Podívejte se, jak to se stranou vidí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz