Ekonomika

Evropě kvůli válce na Ukrajině chybí hnojiva. Potraviny zdraží, varují zemědělci

Válka na Ukrajině trápí zemědělce po celé Evropě. Stěžují si na to, že nemají dostatek umělých hnojiv, a varují, že bez nich budou potraviny ještě dražší. Velká část hnojiv se totiž vozila z Ukrajiny a z Ruska. Evropská unie se sice snaží zemědělcům finančně pomáhat a hledat náhradní dodavatele, ale podle odborníků by měla postupovat více průbojně.

Problémy s hnojivy pocítil například Mark, který obdělává půdu na nizozemsko-belgických hranicích. "Ceny se hrozně zvýšily, protože si každý začal dělat zásoby, aby měl hnojiv dost," popsal Mark.

Nedostatek hnojiv trápí zemědělce v celé sedmadvacítce. A pokud se situace nezmění, v konečném důsledku to bude podle ekonomů znamenat vyšší ceny pečiva a obecně výrobků z obilovin.

"Schází ale také další suroviny pro výrobu hnojiv, jako jsou například čpavek, močovina, nebo také potaš," řekla mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.

Související obsah

​Podle některých by se stejně jako u cen energií mělo hledat řešení na Evropské úrovni. "Máme velikou obavu zejména ohledně zemědělství a výnosů v příštím roce," prohlásil europoslanec Martin Hlaváček (ANO).

"Snažíme se zejména finančně, ale i náhradou dovozců z jiných zemí prostě pomoci v době, kdy jsou výpadky plynu a kdy je výpadek dovozu," řekla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Pomoci zkrotit ceny hnojiv by prý mohli právě náhradní dodavatelé ze všech koutů světa. "Teď jsme v situaci, kdy je produkce v rámci Evropské unie již tak drahá, že je pro nás výhodnější hnojiva dovážet. To můžeme činit například z Egypta, Izraele anebo Severní Ameriky," okomentoval hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Evropská unie dovážela hnojiva hlavně z Ruska, Ukrajiny nebo Běloruska. To je teď kvůli válce prakticky nemožné.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz