Ekonomika

Za plyn až 80 tisíc měsíčně. Němci jsou v šoku z brutálního zdražení

Němečtí dodavatelé energií začali domácnostem rozesílat nové rozpisy záloh na plyn. Většina lidí zůstala s ústy dokořán, měsíčně zaplatí až 35krát víc než doposud. Lidé netuší, kde na to vezmou peníze.

Teplo bude v Německu luxusní záležitost a kdo si ji bude chtít dopřát, pravděpodobně ho to dostane do dluhů. Média u našich západních sousedů přinesla zprávy o brutálním zdražení, které si lidé nedokázali představit.

Hensmannovy z Hildenu, menšího města v Severním Porýní-Vestfálsku, doposud zálohy za plyn vyšly na 2 300 korun měsíčně. Tuhle částku naposledy zaplatí v říjnu. Od listopadu mají dodavateli posílat neuvěřitelných 80 tisíc korun, tedy 35krát víc. "Doufáme, že se spletli. Ale ještě nemáme odpověď," věří Dirk Hensmann.

Jak upozornil portál Focus, rodina v tom není sama. Ze současných 2 125 korun poskočily zálohy na 22 828 korun také Renate Slomanové z Berlína. "Absolutně netuším, z čeho to budu platit," kroutila hlavou.

Související obsah

Téměř 30 tisíc korun od října za plyn dá Stefanie Wegenerová. Tolik měsíčně neplatí ani za hypotéku. 

U některých lidí se zálohy vyšplhaly do výše celého jejich měsíčního příjmu, uvedl deník Bild. Stále více lidem hrozí, že zůstanou nejenom bez tepla, ale i střechy nad hlavou. "Už tak složitá situace na realitním trhu se rapidně zhoršuje zejména pro ty, kteří žijí na hraně chudoby," konstatoval Christian Jäger z Charitativní nadace Osnabrück.

V ohrožení jsou i podniky. Těm se cena plynu zvedá i o 1 000 procent. Jsou na něm přitom závislé a bez něj se výroba bude muset zastavit.

Domácnosti začaly šetřit, klesá spotřeba plynu i elektřiny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz