Domácí

Šok v Plzni. Bartoš a Rakušan zkritizovali koalici, vládnout tak bude v jiném složení

Předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf STAN Vít Rakušan se jasně postavili proti vznikající plzeňské koalici Pirátů a Starostů s hnutím ANO s podporou dvou zastupitelů hnutí SPD. SPD se ale nakonec na vedení města podílet nebude. V koalici jej nahradí PRO Plzeň.

Už v noci na neděli, a to jen pár hodin po volbách, vznikla v Plzni koalice. Plzeňští představitelé hnutí STAN a Pirátů se na ní domluvili s ANO a dvěma zastupiteli zvolenými za SPD. Kontroverzní uskupení ovšem vzápětí vyvolalo vlnu reakcí.

Spolupráce s SPD ale nakonec nevznikla. Místo toho strany vytvořily koalici společně s hnutím PRO Plzeň. Obsadí tak 28 křesel ve 47členném městském zastupitelstvu.

Související obsah

​Proti koalici s podporou dvou zástupců SPD byl i bývalý plzeňský primátor a nyní ministr kultury Martin Baxa (ODS), který ráno poté, co koalice vznikla, údajně zažil šok. Koalice by dle jeho slov totiž mohla ohrozit fungování města a do čela Plzně by přivedla "poprvé ve svobodných časech zástupce extremistické strany".

Vznikající koalice Pirátů, STAN a hnutí ANO s podporou dvou zástupců hnutí SPD se nezamlouvala ani předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi. S jednáním s nezávislými kandidáty za SPD měl dle svých slov velký problém.

Související obsah

"U Pirátů rozhodují místní sdružení samostatně, existují ale kontrolní mechanismy. Pokud nebude zbytí, budu chtít jejich využití," napsal na twitteru.

K situaci se vyjádřil i ministr vnitra a lídr Starostů Vít Rakušan. "Plně důvěřuji našim tamním kolegům, že na plzeňském magistrátu sestaví koalici, která se nebude opírat o extremisty. To ostatně ani nedovolují vnitřní pravidla STAN," zdůraznil.

Volby přinesly i kuriózní souboj. Na Jihlavsku se proti sobě utkala skupina žen a mužů:

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz