Zahraničí

Cílený útok na plynovody Nord Stream. Švédsko a Dánsko hlásí podmořské výbuchy

Měřicí stanice ve Švédsku a Dánsku ohlásily dvě silné exploze kolem plynovodů Nord Stream 1 a 2. V plynovodech byl následně zaznamenán pokles tlaku. Podle bezpečnostních orgánů není časový souběh obou poškození pravděpodobný. Údajně šlo o cílený útok.

Švédské a dánské měřící stanice zaznamenaly v oblasti u plynovodů Nord Stream 1 a 2 silné výbuchy. Potíže v pondělí večer nejprve ohlásili u plynovodu Nord Stream 1. Problém se následně objevil i na druhém plynovodu, uvádí německý list Tagesspiegel.

"Není pochyb o tom, že se skutečně jednalo o výbuch," uvedl pro SVT seismolog Björn Lund. Plynovody Nord Stream 1 a 2, které vedou po dně Baltského moře, někdo pravděpodobně úmyslně poškodil. 

Podle britského deníku The Guardian se vyšetřování ujaly německé úřady. Ty upozornily, že časový souběh, kdy se závady objevily během jednoho dne na více místech najednou, je podezřelý. 

Související obsah

Cílenému útoku nasvědčuje i fakt, že podle Tagesspiegelu není poškození plynovodu pod mořskou hladinou jednoduchou záležitostí. Útok musel být proveden speciálními jednotkami, například ponorkou či vycvičeným týmem potápěčů.

"V naší fantazii už není žádný jiný scénář než cílená akce," uvedl deníku zasvěcený zdroj. "Vše nasvědčuje tomu, že to nebyla náhoda," dodal. Konečné výsledky vyšetřování ale nebudou známy hned.

Související obsah

Spolkové bezpečnostní úřady nyní pracují se dvěma verzemi. Podle první z nich by za útokem mohli stát ukrajinští agenti. Ti mohli plynovody vyřadit z provozu a ponechat pouze funkční plynovod Jamal vedoucí přes Polsko a Ukrajinu.

Podle druhé verze mohlo jít o operaci Rusů. Jako viníka útoku by údajně mohli chtít označit Ukrajinu. Vyřazení plynovodů by vedlo ke zvýšení nejistoty na trzích a cena plynu by výrazně narostla. Došlo by tak k ještě většímu prohloubení evropské energetické krize.

Za plyn až 80 tisíc měsíčně. Němci jsou v šoku z brutálního zdražení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz