Počasí

Na svatého Václava bude sněžit. Přijde babí léto se zpožděním? PŘEDPOVĚĎ

Na svatého Václava bude sněžit. Přijde babí léto se zpožděním? PŘEDPOVĚĎ
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Po úterním přechodu studené fronty pronikne do Česka studený a vlhký vzduch od západu, který místo babího léta přinese podprůměrné teploty, déšť, a na vrcholky hor dokonce sněžení.

Ke svatému Václavovi se váže mnoho pranostik, většinou se zmiňují o babím létě. Letos se bude hodit spíš pranostika "svatý Václav, kamna připrav". Na vrcholky hor se vrátí sněhové vločky, naposledy jsme sněhový poprašek na vrcholcích Beskyd zaznamenali na svatého Václava na Lysé hoře před 20 lety.

Ochlazení se projeví už na ranních teplotách, ty se budou pohybovat mezi 7 až 2 °C. Ojediněle se budou tvořit i přízemní mrazíky. Nejvíce oblačnosti bude na západě území, už od rána se tam připravte na zataženo s deštěm, postupně během dopoledne bude v Čechách přibývat oblačnost a na většině území se rozprší. Na vrcholcích hor se bude jednat o srážky smíšené nebo sněhové.

Související obsah

Na Moravě a ve Slezsku bude zpočátku dne oblačno až polojasno, odpoledne bude docházet k přibývání oblačnosti a přeháňky se tam budou vyskytovat místy. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 9 až 13 °C, na východě bude až 15 °C.

Na sv. Václava bude srážek hodně | Zdroj: TN.cz

Vloni na svatého Václava nejvyšší odpolední teploty stoupaly na 20 °C, ale v roce 2020 to bylo v maximech pouze 10 °C. Reklamu na babí léto přinesl naposledy na svatého Václava rok 2014, to bylo na celém území jasno nebo skoro jasno. Po ránu se ojediněle tvořily mlhy. Odpolední teploty se zastavovaly na 18 až 22 °C. Délka slunečního svitu se pohybovala místy i přes deset hodin.

Související obsah

Letošní rok bez babího léta?

Období kolem svatého Václava máme spojené s počasím babího léta, tedy s obdobím slunečných a suchých dnů, kdy odpolední teploty zpravidla překračují 20 °C. Takový charakter počasí přináší mohutná oblast vysokého tlaku vzduchu, která se nad Evropou v tomto období ustálí s pravděpodobností 50 až 70 % a trvá většinou týden až 14 dnů, ojediněle i 20 dnů.

Zřejmě nejdelší období babího léta přinesl rok 1959, kdy u nás slunečné počasí vydrželo téměř sedm neděl. Letos ale ani počátek října změnu v počasí nepřinese. I nadále budeme potřebovat deštníky a pláštěnky a odpolední teploty se budou pohybovat kolem 15 °C. Na přelomu října a listopadu ještě mluvíme o babím létě na svátek Všech svatých.

Speciální vysílání o začátku podzimu:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz