Zahraničí

Evropské státy řeší, jestli přijímat ruské uprchlíky. Úkol od velvyslanců zní jasně

Evropské země debatují o tom, jestli přijímat Rusy prchající před mobilizací. Na společném unijním postupu se zatím státy nedokázaly shodnout. Problém tak bude muset rozlousknout Evropská komise, kterou přizvaly k jednání.

Najít společné unijní řešení, jak se postavit k Rusům, kteří nechtějí na frontu. Téma, nad kterým si včera lámali hlavy velvyslanci členských států. A názory na něj se různí.

"Ty země, které výrazně přijímaly ukrajinské uprchlíky, jsou spíše nenakloněné tomu přijímat nyní ruské. Já víceméně souhlasím s pozicí České republiky, že humanitární víza vydávat nebude. Nicméně zároveň si myslím, že posuzování žádostí o azyl by mělo probíhat standardním postupem," uvedla poslankyně Evropského parlamentu Markéta Gregorová (Piráti).

Evropská komise ještě minulý týden říkala, že rozhodnutí, zda Rusy přijmout, zůstane na jednotlivých státech. Přijímat se je rozhodlo například Německo. Ne naopak řekly například pobaltské státy nebo Slovensko.

Související obsah

​​"Samozřejmě ideální by bylo, kdyby se našlo celounijní řešení, protože prostě pokud nějaký stát na druhém konci Evropy přijme uprchlíky, tak se prostě v rámci Schengenu mohou pohybovat všude," upozornila poslankyně Evropského parlamentu Veronika Vrecionová (ODS).

Nyní zní úkol od velvyslanců jasně – stávající pokyny sledovat, vyhodnotit a popřípadě předělat. A to prý s ohledem na obavy členských států. "Situaci vyhodnocujeme a na závěry zasedání integrovaného politického krizového mechanismu EU ze dne 26. září navážeme. Budeme nadále podporovat členské státy, aby našly společné řešení," reagovala mluvčí Evropské komise pro migraci a vnitřní záležitosti Annita Hipperová.

Někteří ale poukazují na to, že přijímání by mělo zůstat dobrovolné. "Státy jako Česká republika již v této krizi využily maximum svých volných kapacit. Je tedy nutné, aby se zapojily ostatní státy – nicméně samozřejmě dle dobrovolnosti," uvedl poslanec Evropského parlamentu Ondřej Knotek (ANO).

Komise vydala první pokyny, jak mají členské státy postupovat v případě vydávání víz Rusům na začátku září.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz