Zahraničí

Rus postřelil odvodového důstojníka. Protesty proti mobilizaci v Rusku sílí

Rus postřelil odvodového důstojníka. Protesty proti mobilizaci v Rusku sílí
Ruský branec, ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Odpor k nedávno vyhlášené mobilizaci žene některé Rusy k zoufalým činům. Příkladem je mladý muž z Irkutské oblasti. Ten přímo v náborovém centru postřelil vojenského důstojníka zodpovědného za nabírání nových branců.

Částečná mobilizace, kterou před týdnem vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, výrazně zamávala ruskou morálkou. Vyhlídka na odvedení do armády a na Ukrajinu velké části ruských mužů nepřijde ani trochu lákavá. Doma se rozhodli zůstat za každou cenu.

To je případ mladíka z Irkutské oblasti na východě Ruska. Ten se v odvodovém centru ve městě Usť-Ilimsk uchýlil k drastickému kroku. Přímo v hale centra vystřelil z bezprostřední blízkosti na vojenského důstojníka, který vedl odvodovou komisi.

Související obsah

Mladík důstojníka těžce zranil, uvedl korespondent portálu Guardian Andrew Roth. Jaká zranění muž utrpěl, není známé. Útočníka na místě zadržela policie a identifikovala jej jako 25letého Ruslana Zinina. Motivem měl být právě povolávací rozkaz.

Odvodová centra jsou po oznámení mobilizace častým cílem útoků a vandalismu. Oblíbenou formou útoku je žhářství. Na centra v Petrohradu, Nižném Novgorodu a Kaliningradu byly naházeny Molotovovy koktejly, stejně jako na další centra po celém Rusku. Většinou šlo o malé požáry, které se podařilo rychle uhasit.

Takové štěstí však neměla budova ve vesnici Bereslavka nedaleko Volgogradu. Tam oheň způsobený žháři budovu centra zcela pohltil. Uvnitř podle portálu Meduza sídlila také umělecká škola. Za prvních šest měsíců invaze zasáhly žhářské útoky asi 20 vojenských komisariátů. Po ohlášení mobilizace se toto číslo dramaticky zvedlo.

Související obsah

Při protestu použil oheň také muž v západoruské Rjazani. Ten se podle portálu YA62 v neděli zapálil na autobusovém nádraží. S popáleninami na 90 procentech těla skončil v nemocnici, kde jej lékaři umístili do speciálního boxu pro přívod kyslíku. Když jej lékaři odváželi, údajně křičel, že nechce na frontu.

Po celém Rusku se konají demonstrace proti mobilizaci, na kterých se protestující často pouští do boje s policií. A to navzdory tomu, že zadržení demonstranti často opouští policejní stanice s povolávacím rozkazem.

Vůbec největší protesty se konají v Dagestánu. Oblast ve východní části Kavkazu má dlouhodobě jednu z největších úmrtností ve válce na Ukrajině. Zprávy o mobilizaci tak tamní obyvatelstvo přijalo s neskrývaným odporem.

Na nedělní demonstraci v hlavním městě Dagestánu, kterým je Machačkala, se sešly stovky lidí. Velkou část z nich tvořily ženy – matky mužů ohrožených mobilizací. Demonstranti kromě střetů s policií také zastoupili hlavní silniční tah spojující Machačkalu a město Chasavjurt.

Související obsah

Rusko také čelí obří vlně emigrace. Do zahraničí utíkají i muži, kterých se povolávací rozkazy zatím netýkají, například studenti. Celkem podle agentury AP uprchlo přes 300 tisíc lidí. 

Prchající Rusové si volí zejména země, kam mohou přicestovat bez nutnosti opatřit si vízum. Jde například o Srbsko, Turecko, Arménii nebo Ázerbájdžán. Až desetikilometrové fronty se vytvořily také na hranicích se sousedním Kazachstánem, Finskem a Gruzií. Rusy, kteří uprchli do Běloruska, má čekat pozornost běloruských tajných služeb. Ty mají za úkol je vypátrat a dopravit zpět do Ruska.

Rusko se pokouší své občany uklidnit. Už v oznámení mobilizace prezident Putin zdůraznil, že se bude týkat pouze vojáků v zálohách a že takto naverbovaní vojáci budou mít stejné výhody i plat jako profesionální vojáci, kteří bojují na Ukrajině. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz