Domácí

Povolební překvapení v Mladé Boleslavi. O primátorský post se podělí dva lidé

Povolební překvapení v Mladé Boleslavi. O primátorský post se podělí dva lidé
Primátor Raduan Nwelati, první náměstek Jiří Bouška a náměstci primátora Daniel Marek a Robin Povšík | Zdroj: Město Mladá Boleslav

Ačkoliv v Mladé Boleslavi vyhrálo volby uskupení Volba pro Mladou Boleslav s hnutím ANO, lídr kandidátky Jiří Bouška (VpMB) se primátorem zatím nestane. Podle nově podepsané koaliční smlouvy obsadí významný post lídr druhé ODS Raduan Nwelati, který město vede od roku 2006. Bouška jej pak vystřídá po roce a půl.

Lídři uskupení ANO 2011 a Volba pro Mladou Boleslav, ODS, Starostů a nezávislých a Hlasu pro Boleslav se dohodli na koaliční spolupráci. O primátorský post se přitom rozdělí lídr vítězného uskupení ANO 2011 a Volba pro Mladou Boleslav Jiří Bouška s Raduanem Nwelatim, lídrem kandidátky ODS, která získala ve volbách druhý nejvyšší počet hlasů, informovalo vedení města.

"Velmi si cením důvěry, kterou nám Boleslaváci projevili ve volbách. Jsem vděčný za obrovskou podporu, děkuji za všechny hlasy a s pokorou přijímám tento silný mandát. Věděl jsem, že vyjednávání koalice je úkol pro mě. Bylo přirozené, abychom navázali na naši mnohaletou spolupráci a vyjednávali s našimi dosavadními partnery," uvedl Bouška. "Čekají nás těžké časy a je nutné udělat maximum pro zajištění stabilního prostředí ve městě," dodal.

Výsledek povolebního jednání by měl dle jeho slov v první řadě reflektovat přání voličů. "Aby toho bylo možné dosáhnout, bylo potřeba, aby všichni ve vedení staronové koalice měli ve své gesci témata, ke kterým mají z pohledu minulosti blízko nebo je ve svých programech považují za prioritní. Zachováme si tím stabilitu. Žádné dohadování nebo válčení by nám tu nepomohlo. Proto jsem byl schopen upozadit osobní ambice ve prospěch dobrého fungování města," upozornil lídr vítězného uskupení.

Související obsah

​Na rok a půl tak zůstane primátorem Raduan Nwelati. "Společně připravíme dva nejbližší rozpočty města a na jaře roku 2024 si posty vyměníme," upozornil Bouška. Dodal, že ANO a Volba pro Mladou Boleslav budou mít jednoho dalšího náměstka.

"I já bych chtěl především poděkovat voličům, kteří nám dali svůj hlas a kteří podpořili jak nás, tak i všechny naše koaliční partnery z minulých let. Zisk 74 procent hlasů v součtu považuji za velmi dobré vysvědčení naší společné práce. Ke staronovému partnerství pro nadcházející čtyři roky bych uvedl, že i já vnímám, že příští časy vlivem očekávaných turbulencí ekonomiky nemusí být vůbec jednoduché, a proto vítám konstruktivní přístup vítěze voleb a jsem připraven v rámci staronové koalice svými dlouholetými zkušenostmi pomoci stabilitě a dalšímu úspěšnému rozvoji města," uvedl Nwelati.

Dosavadní primátor věří, že on i jeho koaliční partneři budou mít dostatek prostoru plnit předvolební programy, které prezentovali - a to tak, že si "nebudou rozporovat, ale spíše se doplňovat". 

V uplynulém čtyřletém období tvořila koalici v Mladé Boleslavi ODS, ANO a Volba pro Mladou Boleslav, Starostové a nezávislí a ČSSD. Na takřka stejném půdorysu tedy vznikla i současná dohoda.

Související obsah

​"Jsem rád, že můžeme pokračovat ve stávající koalici, je za námi vidět spousta projektů, které se povedly a můžeme na ně být právem pyšní. Zároveň je před námi mnoho práce v nelehké době, ale věřím, že společnými silami budeme Boleslav rozvíjet i nadále," uvedl za Starosty a nezávislé Daniel Marek, který nadále zůstane náměstkem.

"Plně podpoříme povolební uspořádání, které vítěz voleb Jiří Bouška navrhne. Toto stanovisko se váže výhradně k personálnímu uspořádání budoucí koalice a k rozdělení jednotlivých gescí v rámci řízení města Mladá Boleslav," reagoval pak lídr Hlasu pro Boleslav Robin Povšík, který bude uvolněným radním.

I v novém období rada města jedenáctičlenná. Čtyři křesla bude mít uskupení Volba pro Mladou Boleslav a ANO, čtyři křesla bude mít ODS, TOP 09 a Nezávislí, dvě křesla budou mít Starostové a nezávislí a jedno křeslo bude mít Hlas pro Boleslav.

Rozhodnuto je i v Jablonci nad Nisou

V Jablonci nad Nisou obešla druhá ODS vítězné hnutí ANO a v úterý se dohodla  na vytvoření koalice s Piráty, Společně pro Jablonec a Starosty. Získá 16 z 30 mandátů.

Povolební jednání odstartovala (26. 9. 2022):

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz