Domácí

SPOLU v Praze čekají zdlouhavá jednání. Ve hře je i spolupráce s ANO a SPD

Krátce po vyhlášení volebních výsledků se ve většině velkých měst začala rýsovat budoucí radniční spolupráce. Pražská vítězná koalice SPOLU již jednala s hnutím STAN. V pondělí se setkala s Piráty. Koalice ale nevyloučila spolupráci i s dalšími stranami.

Některá města už teď ví, kdo bude v jejich vedení. Prahou ale stále zmítají nejasnosti. Krátce po volbách začal vítěz pražských komunálních voleb SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) jednat s možnými partnery.

V pondělí jednala koalice SPOLU s pražskými Piráty, jejichž členem je i dosluhující primátor Zdeněk Hřib. "Jednání s představiteli Pirátů proběhne dnes večer na magistrátu," potvrdil v pondělí odpoledne redakci TN.cz mluvčí ODS Jakub Skyva.

Jednání se zúčastnil celý vyjednávací tým. "Za ODS se povolebního vyjednávání s potenciálními koaličními partnery účastní kandidát na primátora Bohuslav Svoboda, předseda pražské ODS Marek Benda a místopředseda ODS Zdeněk Zajíček," doplnil Skyva.

Související obsah

TOP 09 bude v rámci jednání zastupovat pražský předseda Jiří Pospíšil a místopředseda Michal Hroza. KDU-ČSL zastoupí pražský předseda Tomáš Kaplan a lídr lidovecké kandidátky Jan Wolf.

Podle mluvčího Jakuba Skyvy je ještě předčasné mluvit o tom, co přesně by měla jednání přinést. Ideální koalici na magistrátu ale vidí především ve spojení takových stran, které umožní prosadit nejvíce z jejich volebního programu.

"Naším cílem pak bude co nejdříve sestavit městskou radu a začít řešit skutečně problémy, které Pražany trápí," dodává Skyva.

Další vyjednávání by měla proběhnout ve čtvrtek.

Související obsah

Ve hře je ANO i SPD

Jednání o možné spolupráci započalo krátce po volbách. Koalice SPOLU nejprve v Praze jednala s hnutím STAN. Po jednání s Piráty podle Skyvy budou hledat programové průniky i s dalšími politickými subjekty.

"S hnutím ANO, a stejně tak s SPD, se chceme setkat až na konci vyjednávacího programu. Považujeme za správné hovořit se všemi stranami, kterým voliči prokázali svým hlasem důvěru a které zvolili do Zastupitelstva hlavního města Prahy," vysvětlil mluvčí.

Související obsah

Už při nedělním jednání se Starosty ale našla koalice první shody. "Tou základní shodou je, že oni i my preferujeme možnost, abychom se pokusili sestavit koalici v Praze právě na vládním půdorysu, tedy s kolegy ze STAN a z Pirátů. Toto je i nejdůležitější závěr včerejšího jednání," uzavírá Jakub Skyva.

Vládní koalice vyhrála kromě Prahy, Brna a Plzně i v dalších dvou městech – Liberci a Českých Budějovicích. Hnutí ANO si výhru odnáší z Ostravy, Olomouce, Hradce Králové, Zlína, Ústí nad Labem, Jihlavy a Pardubic.

Brněnské komunální volby jednoznačně vyhrála ODS společně s TOP 09:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz