Zahraničí

Rusko hlásí drtivý úspěch v referendech. Anexe má být blesková

Ruskem dosazení představitelé okupovaných území na Ukrajině vyhlásili v úterý večer výsledky takzvaných referend. Žádné překvapení, připojení k Rusku má podle nich mezi obyvateli "drtivou" podporu. Kreml tak má připravenou cestu k prohlášení těchto území za součást Ruska, což válku značně vyostří. Anexe by měla proběhnout v řádu dnů, nanejvýš týdnů.

V Doněcké oblasti je 99 procent obyvatel pro připojení k Rusku, v Luhanské 98, v Záporoží 93 a v Chersonsku 87 procent. Tak podle proruského vedení dopadlo hlasování na územích, které tvoří 15 procent rozlohy Ukrajiny.

Pseudoreferenda, narychlo vyhlášená v době protiofenzívy ukrajinské armády, probíhala pět dní. Teprve poslední den, v úterý, byly otevřeny volební místnosti. Do té doby chodily volební komise s urnami a hlasovacími lístky v doprovodu ozbrojenců po jednotlivých bytech a domech. Leckde hlasy sbírali přímo vojáci, informovala BBC. Mnoho Ukrajinců z okupovaných území uteklo (například v Mariupolu zůstala pětina z půl milionu obyvatel), v pseudoreferendu jich tak údajně hlasovalo jen 20 tisíc.

Související obsah

​Spekuluje se o tom, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v pátek v projevu na společném zasedání ruského parlamentu oznámit připojení těchto čtyř regionů. Předsedkyně horní komory ruského parlamentu podle agentury Reuters řekla, že zákonodárci by mohli jednat o začlenění regionů do Ruska 4. října.

Jak upozornila agentura TASS, vůdce Doněcké lidové republiky Denis Pušilin už ruským úřadům poslal žádost o začlenění do Ruské federace. Očekává se, že zástupci zbylých tří oblastí tak učiní nejpozději do středečního večera.

Předem stanovený výsledek takzvaných referend připravuje půdu pro novou nebezpečnou fázi sedmiměsíční války, píše agentura AP. Kreml bude jakýkoliv ukrajinský útok na anektovaná území považovat za útok na své svrchované území. A to je podle svých prohlášení připraven bránit všemi prostředky včetně jaderných zbraní. Formální připojení k Rusku by rovněž umožnilo povolat Ukrajince do ruské armády.

"Tuto frašku na okupovaných územích nelze nazvat ani napodobeninou referenda," řekl v úterý ve svém nočním videoprojevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Související obsah

​Kyjev se podle prezidentova poradce Mychajla Podoljaka nenechá zviklat anexí ani jadernými hrozbami a bude pokračovat v plánech na znovudobytí okupovaných území, uvedla agentura Reuters. Podoljak dále řekl, že Ukrajinci, kteří pomohli Rusům referenda zorganizovat, budou čelit obvinění z vlastizrady s minimální sazbou pěti let vězení. Ukrajince, kteří byli donuceni hlasovat, žádný trest nečeká.

Rovněž západní spojenci Ukrajiny referenda neuznávají a označili je za podvod. Velká Británie uvalila na Rusko další sankce, Spojené státy podle Reuters oznámily, že v Radě bezpečnosti OSN navrhnou rezoluci vyzývající členské státy, aby neuznaly žádnou změnu na Ukrajině a také zavázaly Rusko ke stažení jeho vojsk. Rusko ji zřejmě vetuje, USA to pak hodlají přednést na Valném shromáždění OSN.

Putin plánuje na pátek velký krok. Chystá k tomu mimořádný projev:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz