Domácí

Boj vrcholí! Do Senátu chce herec i odpůrkyně covidových opatření

Boj vrcholí! Do Senátu chce herec i odpůrkyně covidových opatření
Volby | Zdroj: TV Nova

V pátek a sobotu proběhne druhé kolo senátních voleb a hned v několika obvodech čeká Čechy zajímavá volba. Do Senátu se bude snažit dostat řada známých tváří, ale také tvrdá odpůrkyně covidových opatření nebo kandidátka SPD.

Minulý týden si Češi vybrali své zástupce na radnice, a v řadě měst už jsou dokonce dohodnutá nová vedení. V prvním kole senátních voleb se také rozhodlo hned o třech senátorech. V pátek 30. září a v sobotu 1. října tak voličům zbývá vybrat ještě 24 senátorů. A několik soubojů bude velmi zajímavých.

Většina senátních soubojů se odehraje mezi hnutím ANO a kandidátem, kterého podporují vládní strany. Jinde ale budou mít vládní voliči hodně těžkou volbu.

V některých případech půjde o čistě mužský souboj, ale najdou se i obvody, kterým vládnou ženy. Celkem se do druhého kola dostalo 31 mužů a 17 žen. Nyní má Česká republika 16 senátorek a 65 senátorů.

Nejsledovanější souboj

Zřejmě nejsledovanější souboj se odehraje o víkendu v Jihlavě, kde proti současnému šéfovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) kandiduje za ANO Jana Nagyová, která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Zajímavé souboje

Jedinečný duel se bude konat v Karlových Varech, kde proti sobě stojí Věra Procházková (ANO) a Eva Chromcová (SPD). Je to vůbec poprvé, kdy se do druhého kola senátních voleb dostala kandidátka hnutí SPD.

V obvodu Kroměříž se do druhého kola rovněž nedostal žádný vládní kandidát. Lucie Pluhařová (ANO) tam bude čelit odpůrkyni covidových opatření a advokátce Janě Zwyrtek Hamplové (NEZ). 

Zajímavé souboje

Do Senátu se letos opět snaží dostat i známé tváře. Své místo obhajuje například herec Tomáš Töpfer (ODS), proti kterému stojí ředitele tišnovské nemocnice Bořek Semrád (ANO). V Brně se odehraje i další zajímavý souboj. Střetne se v něm bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) s Jiřím Duškem, který obhajuje mandát získaný před šesti lety v barvách Babišova hnutí. Nyní ho ovšem do voleb navrhla ODS.

Související obsah

​V obvodu Beroun chce do Senátu proniknout producent Janis Sidovský, který je partnerem zpěváka a herce Pavla Vítka. Sidovský kandiduje za LES + SEN 21 a čelí těžkému soupeři v podobě místopředsedy horní komory Jiřího Oberfalzera (SPOLU).

Na první pohled je rozhodnuto v pražských obvodech. Druhé kolo se bude konat ve dvou z nich a oba mají jasného favorita. Na Praze 10 totiž v prvním kole získal kardiochirurg Jan Pirk (SPOLU) 45 % a pražská radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (SPOLU) 39 %. Jejich soupeři Renata Chmelová (STAN) a Ladislav Kos (SEN 21) ale stále mají šanci vyhrát.

Lidé minulý týden rozhodovali také v 11 referendech. Podívejte se, jak některá dopadla:

TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskutečnily 23. a 24. září 2022, první kolo proběhlo společně s komunálními volbami. Druhé kolo senátních voleb se uskutečnilo v termínu 30. září až 1. října.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz