Zajímavosti

Tajemství diamantové brože Alžběty II. Kdo se bude honosit šperkem za miliardu?

Tajemství diamantové brože Alžběty II. Kdo se bude honosit šperkem za miliardu?
Královna Alžběta II. během svého diamantového jubilea | Zdroj: Profimedia

Ve své vzácné sbírce šperků měla zesnulá královna Alžběta II. opravdu výjimečné kousky. Jedním z nejcennějších doplňků panovnice byla diamantová brož, pro kterou si vymyslela roztomilou přezdívku.

Přestože je dechberoucí diamantová brož nejcennější broží na světě, pro královnu Alžbětu II. měla ještě mnohem větší význam. Dostala ji totiž od své babičky, královny Mary. Proto měla britská panovnice šperk obzvlášť ráda a trefně mu přezdívala "babiččin chips".

Vzácné klenoty zesnulé vladařky mají obrovskou historickou hodnotu, protože se dědily z generace na generaci stejně jako mnoho dalších z královniných milovaných kousků. Veřejností milovaná Alžběta II. si za 70 let vlády na své šaty brož připnula pouze při příležitosti těch nejdůležitějších akcí, zveřejnil portál Mirror.

Související obsah

Oslnivý doplněk se skládá ze dvou obrovských diamantů, a to Cullinanu III a Cullinanu IV, které klenotníci vybrousili z největšího hrubého diamantu na světě známého jako Cullinan. Tyto dva vzácné kameny se mohou chlubit hodnotou převyšující 1,3 miliardy korun. Vědci odhadují, že diamanty vznikly před více než miliardou let a předcházely životu na celé Zemi.

Cullinan darovali před více než 100 lety králi Eduardovi VII. jako důkaz věrnosti jihoafrické kolonie. Nese jméno zakladatele dolu, kde vzácný kámen nalezli. Postupem času byl diamant opředen mnoha legendami. Do Británie prý dorazil v obyčejném balíku, zatímco přísně střežená kopie od něj měla odvést pozornost.

Související obsah

Královnina babička Marie z Tecku brož věnovala své vnučce Alžbětě II. těsně před její korunovací v roce 1953, když Alžbětě bylo 27 let. Královna pak klenot nosila například při oslavě jejích 60 let na trůnu.

Po smrti britské panovnice se mnoho lidí ptalo, co se s jejími drahocennými šperky stane. Na jejím pohřbu vynesly některé kousky členky královské rodiny, a to včetně Kate, princezny z Walesu a Meghan, vévodkyně ze Sussexu.

Související obsah

Nejde s jistotou říci, komu připadne který kousek z královniny osobní sbírky, závěti panovnice jsou totiž přísně tajné. Je však velmi pravděpodobné, že se královští členové postupně se šperky začnou objevovat na veřejnosti.

Osobní sbírka drahocenností královny se liší od korunovačních klenotů, které jsou obřadními symboly držené panovníkem a jsou uchovávané v londýnském Toweru. Korunovační klenoty panovník nosí pouze při korunovacích a při státním otevření parlamentu, nyní tedy připadnou králi Karlovi III.

Podívejte se na video o vládě královny Alžběty II.:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz