Naše Česko

Za sabotáží plynovodů stojí Rusko. Putin ale zůstane u moci, tvrdí odborníci

Kdo stojí za poškozením plynovodů Nord Stream? Urychlí poškození "energetickou smrt" českého průmyslu? Na tyto a další otázky odpovídali energetický odborník Lubomír Lízal a expert na Rusko Jiří Just ve čtvrtečním pořadu Naše Česko.

Plynovody Nord Stream 1 a 2 jsou fatálně poškozeny. Viník není známý, nicméně někteří západní politici ukazují na Rusko. "Ruská propaganda tvrdí, že za tím stojí Američané. Rusko tento incident využívá ve svůj prospěch a nepřipouští, že by to mohla být vina Kremlu," popisuje politolog a expert na Rusko Jiří Just, který je v Moskvě. 

On má jasný názor na to, kdo za útokem na plynovody stojí. "Já se domnívám, že skutečně asi za tím Rusko stojí, ale žádné důkazy na to nemám. S nejvyšší pravděpodobností se jedná o další z hybridních útoků na energetickou bezpečnost Evropské unie ze strany Ruska," míní Just.

Související obsah

Docent ČVUT a bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal se na to dívá z ekonomického hlediska. "Já si myslím, že tento útok přišel vhod Gazpromu, protože on se vymlouvá, že plynovody nebyly funkční z nějakých důvodů. To samozřejmě nemůže trvat dlouho, pak by nastaly sankce za nedodržení obchodních podmínek, takto se může odvolávat na zásah zvenčí, který byl mimo jeho kontrolu," říká Lízal.

Jedna z teorií má za to, že to mohlo být od ruského prezidenta Vladimira Putina nějaké znamení, prý tím může snižovat motivaci k převratu. Podle Justa jsou to příliš divoké spekulace. "Rusko už nechce dodávat plyn do Evropské unie v takovém množství jako dřív," říká. Oba odborníci se shodli na tom, že pravděpodobnost pádu vlády Putina je velmi nízká.

V rozhovoru se také řešilo, jestli bude náročnější letošní topná sezóna, nebo příští. "Nastávající topná sezóna bude náročnější než ta příští. Jsme v situaci, kdy zásobníky jsou plné, ale nemáme zálohu. Pro ten příští rok, tam je čas na přípravu," uzavírá Lízal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz