Zahraničí

Recese a chudoba. Evropa odstřižení od Ruska odnese, varuje šéf Světové banky

Recese a chudoba. Evropa odstřižení od Ruska odnese, varuje šéf Světové banky
Prezident Světové banky David Malpass | Zdroj: Profimedia

Energetický odklon od Ruska, na kterém se evropské země shodly po útoku Moskvy na Ukrajinu, může trvat roky. To znamená riziko dlouhotrvající stagflace, tedy období ekonomické stagnace a vysoké inflace. Starému kontinentu nadto hrozí recese. Uvedl to prezident Světové banky David Malpass s tím, že všude narůstá i chudoba.

Svět se řítí do ekonomické propasti. Evropa se s velkou pravděpodobností ocitne v recesi (propadne se hrubý domácí produkt), Čína zaznamenává prudké zpomalování růstu a pokles za letošní první půlrok vykázala také americká ekonomika.

Malpass to řekl ve svém projevu na Stanfordské univerzitě ve středu, upozornil list Economic Times. Evropa podle něj může ve stagflaci, kdy se bude hospodářský výkon držet v útlumu a inflace nezačne klesat, zůstat několik let i kvůli snaze vymanit se z energetické závislosti na Rusku. Jeho nahrazení jinými zdroji totiž zabere roky.

Vážným problémům se nevyhnout ani rozvojové ekonomiky, uvedl portál Business Standard. Na růst úrokových sazeb, vysokou inflace a zpomalující růst je podle Malpasse nutné rychle reagovat třeba lépe cílenými investicemi. K těm však ve vyspělých zemích, které samy čelí komplikacím, není vůle.

Související obsah

"Rozvojový svět čeká extrémně náročné období. Prudké zpomalení globálního růstu se navíc může přehoupnout v globální recesi," prohlásil Malpass.

Celosvětově roste i počet lidí žijících v chudobě. Světová banka zjistila, že se proces jejího potírání po desetiletích pokroku už v roce 2015 zpomalil. Další desítky milionů uvrhla do chudoby koronavirová pandemie a Malpass se obává, že podobné následky bude mít i současná krize.

České domácnosti šetří, klesá spotřeba plynu i elektřiny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz