Ekonomika

Vláda změní podmínky energetické pomoci. Přitom ještě ani nezačala platit

Vláda znovu chystá změny v energetické pomoci, kterou mnozí už brali za hotovou věc. Malým a středním podnikům zřejmě zastropuje ceny jen do 80 procent jejich předchozí spotřeby. Chce je tak přinutit šetřit elektřinou a plynem. Kabinet teď hledá způsob, jak k úsporám přimět i domácnosti.

Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil. Tak by se dala s trochou nadsázky shrnout komunikace vlády ohledně řešení energetické krize.

Před dvěma týdny kabinet oznámil zastropování cen energií, a to jak domácnostem, tak i malým a středním podnikům. Jenomže teď, měsíc předtím, než má pomoc začít platit, začíná ministerstvo průmyslu a obchodu mluvit o změně podmínek. Podnikatelé se totiž budou muset podřídit evropským pravidlům.

"Na stole je v tuto chvíli návrh pro podnikatele a malé a střední firmy, který mluví o tom, že pokud budeme stropovat, tak ten strop má být maximálně na 80 procentech nejvyšší spotřeby za posledních pět let. Takto je to zatím nastaveno a tam bude to rozhodnutí Evropské komise důležité," konstatoval ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN).

Související obsah

"Není úplně šťastné, když se 14 dní komunikují nějaké podmínky a pak se to mění. Pro podnikatele je to opravdu kritické," uvedl Josef Jaroš z Asociace malých a středních podniků.

Tento úsporný princip, tedy že levnější zastropovaná cena energií bude platit jen pro 80 procent spotřeby z předchozích let a za cokoliv nad tuto spotřebu by zákazník zaplatil dražší tržní cenu, chtějí některé země, například Rakousko, uplatnit i v případě domácností.

Česká vláda ho pro domácnosti zatím zavádět nechce, připouští ale, že hledá způsob, jak i je tlačit k úspoře energií. "Uvažujeme spíš o zavedení pozitivní motivace, ve smyslu například finanční motivace uspořené energie," řekl Síkela.

Související obsah

"Veřejnost očekává, že ta vláda, když už něco řekne, tak to bude platit. A potom další rozmělnění nebo změna toho, co už bylo řečeno, je problém. Lidi to vnímají jako nejistotu," myslí si expertka na komunikaci Denisa Hejlová.

Paradoxně tedy přesný opak toho, co má energetická pomoc podle vlády v lidech vyvolat, tedy jistotu. Že se jí to nedaří, připouští i její část. "Uznávám, že naše sdělení může být interpretováno různě," sdělila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

"Já bych si byla bývala přála, abychom o tom zastropování pouze do nějaké výše mluvili už na minulém setkání. To by bylo určitě namístě," doplnila ministryně pro vědu Helena Langšádlová (TOP 09).

Zastropování cen energií má přitom platit od 1. listopadu.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz