Zahraničí

Kreml rozhodl. Čtyři ukrajinské oblasti k sobě připojí v pátek

Čtyři ukrajinské oblasti, ve kterých se konala nezákonná referenda, se připojí k Ruské federaci v pátek. Oznámil to ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Kyjev ani Západ anexi neuznávají.

Okupované části Donbasu, Záporožské i Chersonské oblasti k sobě Rusko nezákonně připojí v pátek. Peskov to oznámil s tím, že se v Kremlu ruský prezident Vladimir Putin zúčastní ceremoniálu, který začne ve tři hodiny odpoledne tamního času (14:00 našeho).

"Přijmeme všechna čtyři území, která uspořádala referenda a podala odpovídající žádost ruské straně," řekl Peskov podle státní agentury TASS. Putin se má sejít i s proruskými šéfy Záporožské a Chersonské oblasti a také se šéfy samozvané Doněcké i Luhanské republiky. 

Na oslavu nezákonného připojení dalších území k Ruské federaci se v Moskvě chystá i velký koncert na Rudém náměstí. Zatím není jasné, jestli se ho zúčastní i přímo Putin.

Související obsah

Rusové už ve čtvrtek v referendech na okupovaných územích hlásili vítězství. Podobným způsobem už dříve anektovali Krym. Západ ani Kyjev výsledky referend neuznávají.

Volební komise s urnami a hlasovacími lístky chodily v doprovodu ozbrojenců po jednotlivých bytech a domech. Leckde hlasy sbírali přímo vojáci, informovala BBC. Mnoho Ukrajinců navíc po ruské invazi muselo okupovaný východ země opustit.

"Jsou bezvýznamná a na skutečnosti nic nezmění," řekl o pseudoreferendech ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Územní celistvost Ukrajiny bude obnovená a naše reakce na ruské uznání výsledků bude velmi tvrdá," varoval ve vyjádření, které se objevilo na webu prezidentské kanceláře. 

Rusko hlásilo úspěch v referendech už v úterý:

"Ruské kroky jsou jasně podvodné a nemají jakýkoli právní základ. Nikdy neuznáme ilegální a nelegitimní pokusy o anexi," řekla už ve středu podle portálu Axios mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. "Bez ohledu na ruské tvrzení se stále jedná o ukrajinské území a Ukrajina má dále právo pokračovat ve svém boji za plnou suverenitu," doplnila.

"Rozhodnutí pokračovat s anexí Doněcku, Luhansku, Chersonské a Záporožské oblasti by nemělo právní základ a zasloužilo by si být odsouzeno," okomentoval rozhodnutí Kremlu generální tajemník OSN António Guterres. "Ruské rozhodnutí by ohrozilo naději na mír," sdělil novinářům podle agentury Reuters.

"Je to velice taktický a strategický krok ze strany Ruské federace, protože se dá očekávat, že poté, co tato území budou připojena k Rusku, budou prohlášena za ruská svrchovaná území. Jakýkoli útok v těchto oblastech bude považovaný za přímý útok na Ruskou federaci," upozornil ve vysílání TN Live bezpečnostní analytik David Rožek. "Pseudoreferendum má jen navenek světu ukázat, že to není úplně nedemokratické a občané se rozhodli sami," dodal.

"Rusko se snažilo propagandistickými videi vytvořit iluzi toho, že se jedná o nějaké volební místnosti, dokonce jsme na záběrech mohli vidět jakési volební urny," popsal průběh referenda Rožek. "Jsou informace o tom, že ruští vojáci chodí dům od domu a zaznamenávají odpovědi obyvatel přímo do svých sešitů," doplnil.

​Komentář bezpečnostního analytika k pseudoreferendům:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz