Domácí

Přibývá lidí s respiračními chorobami. Všichni musí podstoupit test na covid

Přibývá lidí s respiračními chorobami. Všichni musí podstoupit test na covid
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Návrat dětí do školních kolektivů i chladné počasí výrazně přispěly k šíření nejrůznějších viróz. Čekárny lékařů se tak už plní pacienty s různými respiračními onemocněními.

Sezona respiračních onemocnění se už podle lékařů naplno rozjela. "Řešíme infekce virového původu bez ohledu na to, že by se blíže určoval typ viru. Zajímá nás však, jestli pacienti nemají covid-19. Takže je testujeme," upřesnil předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.

Nejčastější příznaky viróz jsou bolesti hlavy, kloubů a svalů. Mnohé pacienty pak trápí také celková únava, kašel, rýma nebo bolest v krku.

Související obsah

Příchod podzimu a s tím rozšíření různých onemocnění zaznamenali také lékárníci. "Lidé často kupují pastilky proti bolesti a škrábání v krku nebo spreje na rýmu. Pořizují také přípravky s paracetamolem, ibuprofenem na teplotu a bolesti, případně kombinované přípravky na příznaky nachlazení," řekl TN.cz děčínský lékárník David Gregor.

Návštěva lékaře

Pokud nejde o rizikové pacienty, lidé se mohou léčit sami doma. "Nemocný by měl užívat léky podle potíží, tedy třeba na kašel nebo teplotu. Ideální je koupit si i test na covid-19. V případě negativního výsledku zůstat doma a počkat, jak se nemoc bude dále vyvíjet," doplnil Šonka. Pokud by však problémy do tří dnů neodezněly nebo by člověku bylo hůře, měl by neprodleně vyhledat lékaře.

Velmi opatrní by měli být senioři či lidé, kteří se potýkají s obezitou nebo trpí jinými nemocemi, například cukrovkou. "Ti by měli kontaktovat doktora okamžitě, když se objeví příznaky. Měli by to udělat telefonicky a domluvit se na návštěvě v ordinaci, aby se odehrála v době, kdy tam nebudou žádní další pacienti," radí Šonka.

Při návštěvě zdravotnického zařízení je pak potřeba, aby pacient chránil sebe i své okolí a po celou dobu měl nasazený respirátor. Nedoporučuje se také, aby cestoval MHD. 

Posílení imunity

Nejdůležitější je podle odborníků zdravá životospráva. "Lidé by měli jíst vyváženou stravu, mít dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, neměli by kouřit a pít alkoholické nápoje," sdělil imunolog Václav Hořejší.

Podle Hořejšího by však lidé svou imunitu měli podporovat celoročně. "Pokud to někdo nedělá dlouhodobě, tak je to špatné," má jasno imunolog.

Související obsah

Lidé se mnohdy na poslední chvíli snaží posílit imunitu různými přípravky. "Zákazníci si ve zvýšené míře pořizují také doplňky stravy na podporu imunity jako vitamíny B, C, D, různé multivitamínové přípravky nebo zinek či extrakty z hlívy ústřičné," nastínil Gregor.

Vsadit by však podle imunologa měli na zdravou životosprávu. "Takové nějaké pilulky na posílení existují. Jsou doplňky stravy, které mohou imunitu zlepšit. Ale nejlepší je žít zdravě," uzavřel Hořejší.

V Česku roste počet nakažených koronavirem. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz