Zajímavosti

Nedostatek vitamínu D trápí většinu populace. Způsobuje řadu onemocnění

Nedostatek vitamínu D trápí většinu populace. Způsobuje řadu onemocnění
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Vitamín D je pro lidské tělo velmi důležitý. Až 60 % populace však trpí jeho nedostatkem. Právě ten může být důsledkem vzniku řady onemocnění.

Nedostatek vitamínu D by se dal podle odborníků nazvat pandemií. Trpí jím totiž okolo 60 % lidské populace. "Celková hladina vitamínu D v organismu nezávisí jen na vnějších faktorech, ale i na genetice. Avšak hlavní příčinou je nedostatek slunečního záření," vysvětlila vedoucí farmaceutka Lékárny AGEL Lucia Gondová.

Podle Gondové navíc mnoho studií potvrdilo, že nedostatek vitamínu D se v organismu podílí na vzniku různých nemocí. Jde například o kardiovaskulární nebo nádorová onemocnění či poruchy imunity.

Související obsah

Nejčastějším zdrojem vitamínu D je sluneční svit. Právě ten dokáže v našem těle vytvořit jeho dostatečné množství. "V zimních měsících je potřeba vitamín D doplňovat potravou, a to zejména živočišného původu, jako je olej z rybích jater, maso, vaječný žloutek a mléko. Vegetariáni mají k dispozici kvasnice, kakao, kokos nebo datle. Pokud nestačí ani to, existuje mnoho preparátů s obsahem různých dávek vitamínu D," poradila Gondová.

Pokud se rádi opalujete, máte vyhráno. I v tomto případě však platí určité podmínky, které je potřeba dodržovat. "Dostatečný přísun vitamínu D nám zvládne zabezpečit opalování dvakrát do týdne, které zahrnuje tvář, ruce a záda. A to při počátečním deseti- až 15minutovém slunění bez opalovacího krému. Následně bychom měli použít ochranný faktor 15+," vysvětlila Gondová s tím, že takto vytvořená zásoba během letních měsíců nám vydrží zhruba dva až čtyři měsíce.

Projevy nedostatku vitamínu D

Pokud máte nedostatek vitamínu D, může vás trápit únava nebo vyčerpanost. Častá jsou také respirační onemocnění, špatné hojení ran, bolesti kostí a zad, deprese a úbytek vlasů.

"Pokud pozorujeme některý z příznaků, měli bychom se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem o vhodnosti doplnění vitamínu D i o vhodné dávce," apelovala Gondová.

Související obsah

Předávkování

Podle Gondové není při běžné dietě možné se vitamínem D předávkovat. Problémy mohou nastat při kombinaci předepsaných léků s doplňky stravy, které mají vysoký obsah této složky. "Za doporučenou dávku pro dospělé se považuje ještě hodnota 100 µg/den, pro děti ve věku od 1 do 10 let 50 µg/den a pro kojence 25 µg/den," uzavřela Gondová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz